Relacja Słowian z przyrodą na niecodziennej wystawie w Gnieźnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Relacja Słowian z przyrodą na niecodziennej wystawie w Gnieźnie
Czy szumiał las tysiąc lat temu? Gnieźnieńskie muzeum zaprasza na niezwykłą wystawę Foto: Shutterstock/Teo Tarras

Wystawa prezentowana przez gnieźnieńskie muzeum przenosi nas do lasów sprzed tysiąca lat. Jak podkreślają popularyzatorzy historii, to opowieść o słowiańskiej puszczy oparta na źródłach pisanych, odkryciach archeologicznych i najnowszej wiedzy przyrodniczej.  

 Cała wystawa podzielona jest na trzy bloki: puszcza, las oraz podgrodzia i grody. Podczas zwiedzania ekspozycji można wiele zobaczyć, począwszy od zawodów, które były wykonywane w puszczy, łącznie ze zwierzętami takimi jak np. tur, poprzez narzędzia i elementy uzbrojenia, które były wykorzystywane do łowów –  wyliczał w Trójce Michał Ostrowski, popularyzator historii.

Las i przyroda 

– Temat lasu wydał nam się szczególnie fascynujący. Zwłaszcza po okresie pandemii, kiedy wielu z nas uciekało na spacery wśród drzew – zaznaczyła Magdalena Robaszkiewicz, kierownik działu edukacji w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. – Podczas wystawy będziemy także opowiadać o lesie współczesnym. Tylko ta wiedza pomoże nam właściwie zinterpretować m.in. szczątki roślin, które zachowały się w torfowiskach

Posłuchaj

3:28
Relacja Słowian z przyrodą na niecodziennej wystawie w Gnieźnie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Piast survival. Człowiek i las 1000 lat temu"

Jak zaznaczają organizatorzy wystawy, we wczesnym średniowieczu las stanowił dominujący element krajobrazu. Jego wpływ można odnaleźć właściwie we wszystkich aspektach kultury tamtego czasu. Stanowił podstawową bazę produkcyjną ówczesnej gospodarki oraz dostarczał inspiracji w zakresie wierzeń, zarówno pogańskich, jak i chrześcijańskich. 

Oprócz tradycyjnych źródeł pisanych, podczas tworzenia ekspozycji wykorzystano także źródła wykopaliskowe. Dzięki interdyscyplinarnym projektom naukowym Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stawia na poszerzanie wiedzy o lasach sprzed tysiąca lat. Zaprasza na wystawę zatytułowaną "Piast survival. Człowiek i las 1000 lat temu". Wydarzeniu towarzyszą przeróżne atrakcje, m.in. ścieżka sensoryczna czy edukacyjne skrzynie survivalowe.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 4.11.2022
Godzina emisji: 

mat. pras/zch

Polecane