Wybudzone z wieloletniej drzemki. Erupcje wulkanów i ich skutki
Pozostawał uśpiony przez niemal osiemset lat. Wiele wskazuje na to, że wulkan Mount Edgecumbe się przebudza. To fatalna wiadomość dla ludzi z okolicznych miast. Co zapowiada wybuch i jakie są współczesne sposoby badania zjawiska? Które z erupcji najbardziej zapisały się na kartach historii?
Wulkan Mount Edgecumbe znajduje się na południowym krańcu wyspy Kruzof na Alasce. Naukowcy odnotowali, że poziom zawartej w nim magmy podnosi się od co najmniej 2018 roku (zdjęcie ilustracyjne)
Foto: Shutterstock/Wead
– Matka Ziemia, od czasu do czasu, daje nam do zrozumienia, że to ona tu rządzi. Pokazuje swoją moc, poprzez erupcje wulkanów. Incydenty związane z wybuchem lawy lub gazów wulkanicznych, rocznie można liczyć w tysiącach – usłyszeliśmy w Trójce. Jak twierdzi doktor Dominik Pałgan, geolog z Zakładu Geofizyki Uniwersytetu Gdańskiego, zdarzały się takie, które zapisały się na kartach historii. – Jednym z wybuchów, które zapamiętamy, jest z pewnością erupcja Wezuwiusza. W skali globalnej było to niewielkie znaczenie. W nomenklaturze geologicznej określane jako erupcja drugiego stopnia – wyjaśniał ekspert.
Wulkan Krakatau
Profesor Witold Szczuczyński z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu wskazuje również na wybuch Wulkan Krakatau. – Była to jedna z największych erupcji w historii, która do tej poru uważana jest za jedno z najgłośniejszych wydarzeń. Wybuch słyszalny był z odległości aż kilku tysięcy kilometrów, a jego efekty widoczne były na całym świecie – zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia. – Płyty wulkaniczne, które dostały się do atmosfery, spowodowały zmiany zabarwienia podczas wschodów i zachodów słońca – dodał.
Czytaj także:
- Wulkany - aktywne, drzemiące i wygasłe. Jak je rozpoznać?
- Szczęśliwe Kanary. Jak powstały te gorące wyspy?
Mount Edgecumbe
Wulkan Mount Edgecumbe znajduje się na południowym krańcu wyspy Kruzof na Alasce. Naukowcy odnotowali, że poziom zawartej w nim magmy podnosi się od co najmniej 2018 roku. Tempo zjawiska wynosi około dziewięciu centymetrów rocznie. Jak zaznaczają eksperci, bardzo rzadko zdarza się, by wygasły wulkan ponownie zyskiwał na aktywności.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 3.11.2022
Godzina emisji: 11.41
zch