Wybudzone z wieloletniej drzemki. Erupcje wulkanów i ich skutki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wybudzone z wieloletniej drzemki. Erupcje wulkanów i ich skutki
Wulkan Mount Edgecumbe znajduje się na południowym krańcu wyspy Kruzof na Alasce. Naukowcy odnotowali, że poziom zawartej w nim magmy podnosi się od co najmniej 2018 roku (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Wead

Pozostawał uśpiony przez niemal osiemset lat. Wiele wskazuje na to, że wulkan Mount Edgecumbe się przebudza. To fatalna wiadomość dla ludzi z okolicznych miast. Co zapowiada wybuch i jakie są współczesne sposoby badania zjawiska? Które z erupcji najbardziej zapisały się na kartach historii? 

– Matka Ziemia, od czasu do czasu, daje nam do zrozumienia, że to ona tu rządzi. Pokazuje swoją moc, poprzez erupcje wulkanów. Incydenty związane z wybuchem lawy lub gazów wulkanicznych, rocznie można liczyć w tysiącach   usłyszeliśmy w Trójce. Jak twierdzi doktor Dominik Pałgan, geolog z Zakładu Geofizyki Uniwersytetu Gdańskiego, zdarzały się takie, które zapisały się na kartach historii.  Jednym z wybuchów, które zapamiętamy, jest z pewnością erupcja Wezuwiusza. W skali globalnej było to niewielkie znaczenie. W nomenklaturze geologicznej określane jako erupcja drugiego stopnia – wyjaśniał ekspert. 

Wulkan Krakatau 

Profesor Witold Szczuczyński z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu wskazuje również na wybuch Wulkan Krakatau.  Była to jedna z największych erupcji w historii, która do tej poru uważana jest za jedno z najgłośniejszych wydarzeń. Wybuch słyszalny był z odległości aż kilku tysięcy kilometrów, a jego efekty widoczne były na całym świecie – zaznaczył w Programie 3 Polskiego Radia.  Płyty wulkaniczne, które dostały się do atmosfery, spowodowały zmiany zabarwienia podczas wschodów i zachodów słońca – dodał.

Czytaj także:

Mount Edgecumbe 

Wulkan Mount Edgecumbe znajduje się na południowym krańcu wyspy Kruzof na Alasce. Naukowcy odnotowali, że poziom zawartej w nim magmy podnosi się od co najmniej 2018 roku. Tempo zjawiska wynosi około dziewięciu centymetrów rocznie. Jak zaznaczają eksperci, bardzo rzadko zdarza się, by wygasły wulkan ponownie zyskiwał na aktywności.

Posłuchaj

4:05
Wybudzone z wieloletniej drzemki. Erupcje wulkanów i ich skutki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 3.11.2022
Godzina emisji: 11.41

zch

Polecane