By zachować pamięć... Kwesty na polskich cmentarzach
Na wielu polskich cmentarzach trwają kwesty. Ich celem ratowanie zabytków i nekropolii. Jak przekonują kwestujący, Polacy chętnie sięgają do swoich kieszeni, a wrzucane do puszek, nawet drobne kwoty, w skali przedsięwzięcia dają ogromne efekty.
Stary Cmentarz w Rzeszowie. Trwa kwesta na jego odnowienie. To najstarsza nekropolia w mieście powstał przed 1788 rokiem
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
Co roku pieniądze zbierane na cmentarzach pomagają odrestaurować najbardziej zaniedbane groby, których historia nierzadko sięga wielu pokoleń. – Moja puszka w tym roku nie brzęczy, ale uznaję to za ogromną hojność osób odwiedzających cmentarze. Często wrzucają do skarbonki banknoty, a to bardzo budujące – mówił kwestujący skarbnik Komitetu Ochrony nad Starymi Powązkami. – Jeśli tylko mogę, staram się wspierać takie inicjatywy. Miło będzie zobaczyć cmentarz w dobrym stanie. Pomniki będą przypominać nie tylko historię, ale też cieszyć oko swoim pięknem – zaznaczył jeden z darczyńców. Jak zaznacza autor materiału reporterskiego, Stanisław Perzyna, do tej pory, tylko na Starych Powązkach, dzięki hojności darczyńców udało się odrestaurować ponad 1500 pomników.
By zachować pamięć...
– Kwestuję od wielu lat. Nie tylko potrząsam puszką, ale też miło rozmawiam z ludźmi – mówił kolejarz kwestujący na jednej z nekropolii. Jak usłyszeliśmy w Programie 3 Polskiego Radia, cele zbiórek są różne, ale środki przeznaczane na ogół na renowację nagrobków, odnawianie zabytków i codzienną eksploatację. Dziennikarz Trójki podkreśla, że dzięki zebranym datkom udało się odrestaurować wiele obiektów, nie tylko w Polce, ale i na zagranicznych nekropoliach, na których spoczywają szczątki polskich obywateli i bohaterów.
Najbardziej rozpoznawalna zbiórka funduszy na renowację zabytków już po raz 48. trwa na warszawskich Powązkach. W listopadowe dni można spotkać tam kwestujących artystów, polityków i dziennikarzy.
Zbiórki na renowacje zabytkowych grobowców organizowane są od 1974 roku. Tradycyjna skarbonka stanie też przed grobem inicjatora kwest - Jerzego Waldorffa, w Alei Katakumbowej. Dodajmy, że nagrobne pomniki na warszawskiej nekropolii tworzyli najwybitniejsi polscy rzeźbiarze.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 1.11.2022
Godziny emisji: 8.18
zch/IAR/kor