Afrykański kult przodków, czyli wspaniały krąg życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afrykański kult przodków, czyli wspaniały krąg życia
Kult przodków jest w Afryce powszechny i bardzo ważnyFoto: shutterstock/FXQuadro

Zagadkowe Studio po raz kolejny odwiedziła Anka Afrykanka, czyli Anna Olej-Kobus, dziennikarka, podróżniczka, fotograf. Tym razem opowiadała o życiu, w którym dokonuje się wyborów, wsłuchując się w siebie, ale także o kulcie zmarłych na Czarnym Lądzie.

Czas rozmowy i wspominania

– Święto zmarłych to czas wspominania tych, którzy odeszli, czas spotykania się i budowania rodzinnych historii. To jest też dobry moment, aby, jeśli macie w domu album ze starymi zdjęciami, wyjąć go i podowiadywać się trochę o różnych osobach. Także takich, które już odeszły – radziła Anna Olej-Kobus, dziennikarka, podróżniczka, fotograf. – Bo to tak jest, że babcie, dziadkowie, pradziadkowie, oni żyją gdzieś tam w środku w nas. Bo mamy ich kolor oczu albo ich uśmiech, albo piegi na nosie, albo jakieś cechy charakteru – dodała prowadząca.

Grób obok domu

– Właściwie w całej Afryce istnieje kult przodków: powszechna wiara, że oni nie odchodzą gdzieś w niebyt, tylko pozostają, mogą się odrodzić w jakimś małym dziecku. Ale przede wszystkim są tuż obok – i metaforycznie, w przenośni, i tak naprawdę – opowiadała Anka Afrykanka. – My mamy wydzielone cmentarze gdzieś na obrzeżu naszych miejscowości: cmentarz to jest osobne miejsce. A tam, w Afryce, bardzo często zdarza się, że osoby są pochowane tuż obok domu. Można przysiąść na płycie nagrobnej szacownego zmarłego i porozmawiać, zdarza się, że kury tam chodzą, pranie można rozłożyć…

Przeczytaj także:


Co radzi przodek?

– Czasem są organizowane ceremonie, w których ludzie modlą się, śpiewają, tańczą i łączą się duchowo z przodkami. A przodkowie podpowiadają, jak rozwiązać jakiś problem albo co należy zrobić w danej sytuacji – tłumaczy Trójkowy gość. – To jest niesamowicie piękne i wzruszające. Za każdym razem, kiedy jestem uczestniczką takiej ceremonii, mam poczucie niewiarygodnej ciągłości pokoleń, która tam jest. Czyli że starsze osoby przekazują młodszym, a te przekazują następnym: to jest wielki, wspaniały krąg życia – wskazuje.


Posłuchaj

52:26
Życie bez presji i afrykański kult przodków (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Anna Olej-Kobus (podróżniczka)
Data emisji: 30.10.2022
Godzina emisji: 9.07

pr/kor

Polecane