Zachwycić się pięknem Beskidów. Maria Strzelecka gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zachwycić się pięknem Beskidów. Maria Strzelecka gościem Trójki
"Beskid bez kitu". Zimowa wyprawa w góryFoto: Pixabay

Przemierzyła rowerem północne wybrzeże Norwegii, uczestniczyła też w wyprawie statkiem na Spitsbergen. Od kilku lat Beskid Niski stał się jej samotnią i miejscem do spotkań z przyjaciółmi. Gościem audycji "Zagadkowa niedziela" była Maria Strzelecka.

Maria Strzelecka to autorka książki, malarka, autorka filmów animowanych, aktorka oraz mama. Niedawno zadebiutowała w roli pisarki. – "Beskid bez kitu" to opowieść o zimie i o Beskidzie – powiedziała. – Ta książka zawiera przepiękne drzeworyty, które zostały wykonane przez autorkę – zaznaczyła prowadząca audycję Kasia Stoparczyk. 

– Książka wzięła się z miłości do Beskidów. Trafiłam tam niechcący i tak już zostałam. Jest owocem tego uczucia. Gdybym jej nie napisała, to wszystko by się we mnie nie pomieściło – powiedziała autorka. 

"Beskid bez kitu"

– Łemkowszczyzna to rejon Karpat, w którym od wieluset lat mieszkali Łemkowie. Przenosimy się do chaty z okresu międzywojennego. Drzwi otwiera nam gaździna, czyli gospodyni. Wchodzimy do środka i widzimy ciemny przedsionek. Chata zbudowana jest z drewnianych bali. Wszystko skrzypi, a podłoga jest klepiskiem. Przechodzimy dalej do izby, gdzie sercem jest piec, w którym ciągle żyje ogień, którego nigdy się nie gasi. W tym samym pokoju mieszka cała rodzina. W tej samej chacie żyją także zwierzęta gospodarcze. To długi dom, w którym wszystko jest pod jednym dachem – opowiadała Maria Strzelecka. 

Zima w górach 

– Opowieść o zimowej wyprawie dziewczynek to trochę opowieść o mnie. Uwielbiam zimę. Miło opisuje się coś, co się kocha. Gdy byłam mała, wiele czasu spędzałam na dworze z sankami. Wyobrażałam sobie wtedy, że przeżywam polarne wyprawy. Gdy byłam starsza, zdarzało mi się nocować w śniegu w lesie. To coś, czego powinno doświadczyć się chociaż raz w życiu. Takie wydarzenie daje rodzaj emocji, które można odnaleźć tylko w niektórych książkach. Warto sprawdzić, czy się to lubi – zachęcała.

 

Czytaj także:

Posłuchaj

50:42
"Beskid bez kitu". Zimowa wyprawa w góry (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Maria Strzelecka (autorka książki "Beskid bez kitu")
Data emisji: 23.01.2022
Godzina emisji: 9.06

zch

Polecane