O-bon. Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Kraju Kwitnącej Wiśni?
2022-10-29, 08:10 | aktualizacja 2022-10-29, 12:10
Wszystkich Świętych to szczególne święto: całe rodziny wybierają się na groby, aby w zadumie wspominać swoich bliskich. Każda kultura ma swoje podejście do śmierci i do zmarłych, często bardzo różne od tego, które my znamy. Jak to wygląda w Japonii?
- Japońskie święto zmarłych O-bon należy do najważniejszych świąt w roku. Tradycyjnie odbywa się pomiędzy połową lipca a połową sierpnia.
- Pierwszego dnia zapala się przed domem światełko – mukaebi – aby dusze zmarłych mogły trafić do swojego domu.
Dusze zmarłych wracają do domu
Święto zmarłych, O-bon, zwykle obchodzone jest w Japonii między połową lipca a połową sierpnia, w dniach 13-16 sierpnia, choć to zależy od regionu. – To jest bardzo duże święto w Japonii, jedno z trzech najważniejszych, obok Nowego Roku (O-shōgatsu) i tzw. złotego tygodnia – mówi Gabriel Hyodo.
Według wierzeń Japończyków w czasie święta O-bon duchy zmarłych przodków wracają na ziemię, do domów, w których za życia mieszkały. 13 sierpnia jest pierwszym, najważniejszym dniem święta. Tego dnia zapala się przed domem światełko, mukaebi (ognie powitalne), które ma oświetlić drogę powracającym duchom i ułatwić im odnalezienie domu rodzinnego. – W całej Japonii zapala się je przed domem, ale akurat w mojej miejscowości rodzinnej rozpala się to po drodze z grobu. Jeśli więc grób jest w odległości np. kilometra, to musimy się pofatygować i przy każdym skrzyżowaniu, przy każdym zakręcie musimy rozpalić mukaebi – opowiada Trójkowy gość. – Dzięki temu dusza, która wraca z grobu, będzie wiedziała, jak trafić do domu – wskazuje.
Ogórkowy koń i bakłażanowa krowa
W większości japońskich domów jest ołtarzyk, na którym znajdują się zdjęcia przodków, pamiątki. W tych dniach ofiarowuje się ogórek i bakłażan i doprawia im nogi z patyczków. – Ogórek z nogami symbolizuje konia, a bakłażan – krowę. Zstępujące na ziemię dusze przyjeżdżają na koniu, a więc chodzi o to, aby ich droga była jak najszybsza – tłumaczy Gabriel Hyodo. – Bakłażan z nogami symbolizuje krowę, która też służyła jako środek lokomocji. Więc kiedy będą na niej wracać w zaświaty, będą wracać długo, dzięki czemu jak najdłużej zostaną z nami – dodaje.
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan, Raf Uzar
Gość: Gabriel Hyodo
Data emisji: 29.10.2022
Godzina emisji: 8.33
pr/kor