O-bon. Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Kraju Kwitnącej Wiśni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O-bon. Jak obchodzi się Święto Zmarłych w Kraju Kwitnącej Wiśni?
Mukaebi - światełko wskazujące duchom zmarłych drogę do domuFoto: shutterstock/aofujimaki

Wszystkich Świętych to szczególne święto: całe rodziny wybierają się na groby, aby w zadumie wspominać swoich bliskich. Każda kultura ma swoje podejście do śmierci i do zmarłych, często bardzo różne od tego, które my znamy. Jak to wygląda w Japonii?

  • Japońskie święto zmarłych O-bon należy do najważniejszych świąt w roku. Tradycyjnie odbywa się pomiędzy połową lipca a połową sierpnia. 
  • Pierwszego dnia zapala się przed domem światełko  mukaebi  aby dusze zmarłych mogły trafić do swojego domu.

Dusze zmarłych wracają do domu

Święto zmarłych, O-bon, zwykle obchodzone jest w Japonii między połową lipca a połową sierpnia, w dniach 13-16 sierpnia, choć to zależy od regionu. – To jest bardzo duże święto w Japonii, jedno z trzech najważniejszych, obok Nowego Roku (O-shōgatsu) i tzw. złotego tygodnia – mówi Gabriel Hyodo.

Według wierzeń Japończyków w czasie święta O-bon duchy zmarłych przodków wracają na ziemię, do domów, w których za życia mieszkały. 13 sierpnia jest pierwszym, najważniejszym dniem święta. Tego dnia zapala się przed domem światełko, mukaebi (ognie powitalne), które ma oświetlić drogę powracającym duchom i ułatwić im odnalezienie domu rodzinnego. – W całej Japonii zapala się je przed domem, ale akurat w mojej miejscowości rodzinnej rozpala się to po drodze z grobu. Jeśli więc grób jest w odległości np. kilometra, to musimy się pofatygować i przy każdym skrzyżowaniu, przy każdym zakręcie musimy rozpalić mukaebi – opowiada Trójkowy gość. – Dzięki temu dusza, która wraca z grobu, będzie wiedziała, jak trafić do domu – wskazuje.

Ogórkowy koń i bakłażanowa krowa

W większości japońskich domów jest ołtarzyk, na którym znajdują się zdjęcia przodków, pamiątki. W tych dniach ofiarowuje się ogórek i bakłażan i doprawia im nogi z patyczków. – Ogórek z nogami symbolizuje konia, a bakłażan – krowę. Zstępujące na ziemię dusze przyjeżdżają na koniu, a więc chodzi o to, aby ich droga była jak najszybsza – tłumaczy Gabriel Hyodo. – Bakłażan z nogami symbolizuje krowę, która też służyła jako środek lokomocji. Więc kiedy będą na niej wracać w zaświaty, będą wracać długo, dzięki czemu jak najdłużej zostaną z nami – dodaje.


Posłuchaj

7:55
Święto zmarłych po japońsku (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący:
Piotr FiranRaf Uzar
Gość:
Gabriel Hyodo
Data emisji:
29.10.2022
Godzina emisji:
8.33

pr/kor

Polecane