Kosmiczne technologie – niezbędne w czasie pokoju, pomocne na wojnie
Łączność satelitarna czy technologie optyczne służące do obserwacji powierzchni Ziemi – to wynalazki, z których korzystamy na co dzień. Mogą one okazać się kluczowe także w razie wybuchu wojny, co widać podczas trwającego konfliktu na Ukrainie.
Kontrakt pomiędzy ICEYE US a NASA stanowi istotny przełom w zakresie wykorzystania komercyjnego SAR w Stanach Zjednoczonych.
Foto: shutterstock/Marko Aliaksandr
Cywilna technologia często miewa zastosowanie wojskowe. Najnowszym przykładem są choćby satelity Starlink Elona Muska, pomagające bezpiecznie komunikować się ukraińskim żołnierzom walczącym z rosyjskim najeźdźcą. Militarne znaczenie kosmosu docenia Europejska Agencja Kosmiczna, która od przyszłego roku ma zamiar uruchomić bezpieczny i niedrogi system łączności dla administracji państwowej.
W Polsce łączność satelitarna jest w dużym stopniu domeną prywatnych firm. – Kluczem jest tzw. payload [fragment przesyłanych danych, będący formą wiadomości – przyp. red.] – tłumaczyła w Trójce Monika Świech-Szczepańska z firmy Thorium Space. – Rzeczywiście jest to coś, co jest krytyczne teraz chociażby dla Ukrainy, ale nie tylko. O tym trzeba myśleć jeszcze w czasach pokoju, bo gdy przychodzi konflikt zbrojny, to może być już za późno.
Ziemia pod czujnym okiem satelitów
Polskie firmy mają również duże osiągnięcia w dziedzinie technologii optycznej, służącej do obrazowania powierzchni Ziemi. Dzięki niej można m.in. śledzić rozprzestrzenianie się katastrof naturalnych, stan upraw, ale także rozmieszczenie sprzętu wojskowego i przemieszczanie się armii. Aby to mogło skutecznie działać, potrzebne są oczywiście satelity.
– Polska ma w tej chwili przydzielone dwie pozycje satelitarne. Powinniśmy myśleć, w jaki sposób je zagospodarować, po to, aby przynajmniej na jednej z nich, w perspektywie kilku lat, umieścić swojego satelitę telekomunikacyjnego – mówił w audycji "Zapraszamy do Trójki" Rafał Borek, dyrektor Departamentu Projektów Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej.
Polska od dekady jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu nasz kraj ma szansę współpracować z państwowymi agencjami i największymi firmami sektora kosmicznego, mieć swój udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych i rozwijać rodzime technologie w tej dziedzinie.
Czytaj też:
- Kosmiczne technologie w naszych domach
- Laserowe pomiary odległości do Księżyca i satelitów jeszcze dokładniejsze
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 27.10.2022
Godzina emisji: 17.12
kc/kor