Kosmiczne technologie w naszych domach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmiczne technologie w naszych domach
Mikrofalówka nie została wynaleziona na potrzeby amatorów fast-foodów czy popcornu, a dla… amerykańskiego wojska (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Kosmiczne technologie to część naszej codzienności, w większym stopniu, niż mogłoby nam się wydawać. Technologicznym rozwiązaniom stosowanym podczas lotów w kosmos lub w wojskowości zawdzięczamy m.in. lekkie szkła naszych okularów, mikrofalówkę, obecność produktów instant w sklepach czy telefony z aparatem fotograficznym. – Tych technologii jest cała masa – mówi bloger Beniamin Jursa.

Mikrofalówka – część wojskowego radaru w każdej kuchni

Mikrofalówka działa za pomocą mikrofal, które wprawiają cząsteczki wody znajdujące się np. w odgrzewanej przez nas pizzy, w drgania rotacyjne. W wyniku silnego tłumienia drgań energia drgających cząsteczek wody rozprasza się i jest przekazywana cząsteczkom podgrzewanego ciała. Rezultat? Ciepła pizza gotowa do spożycia.

Wyżej opisana technologia nie została jednak wynaleziona na potrzeby amatorów fast-foodów czy popcornu, a dla… amerykańskiego wojska. Za wynalazcę mikrofalówki uważa się Percy'ego Spencera, pracownika firmy Raytheon. W latach 40. ubiegłego wieku Spencer pracował nad ulepszeniem jednego z elementów wojskowego radaru – magnetronu, którzy przekształca energię elektryczną w fale radiowe o długości od kilku, do kilkunastu centymetrów. Podczas prac zauważył, że batonik schowany w jego kieszeni zaczyna się roztapiać. Mężczyzna zauważył to i rozpoczął testować magnetron na innych rodzajach żywności. W 1947 firma Raytheon pokazała światu pierwszą mikrofalówkę.

Najczęściej czytane

Kosmiczne technologie codziennego użytku

Jeszcze większą rolę w powstawaniu współczesnych produktów codziennego użytku odegrały loty w kosmos. kosmicznej technologii mówi autor bloga Technokrata, Benjamin Jursa 

– Tych technologii jest cała masa – mówi Beniamin Jursa, autor bloga "Technokrata". – To m.in. piana poliuretanowa stosowana w materacach memory foam czy szkła okularów – wszyscy teraz noszą plastikowe okulary, które imitują szkło, Jest tak dlatego, że jest nałożona na nie powłoka, taka sama jak m.in. na hełmach astronautów – wyjaśnia.


Jaka będzie przyszłość drukowanych ekranów?

Kosmiczna technologia jest rozwijana nie tylko w zaciszu amerykańskiej Doliny Krzemowej, ale również na naszym podwórku. Być może wynalazek dwóch Polaków rozwinie kosmiczną technologię, a później trafi pod strzechy.

– Bez wątpienia rozwiązaniem mającym rewolucyjne znaczenie dla sektora kosmicznego jest projekt dwóch Polaków tworzących technologię drukowanych ekranów. Technologia pozwala na umieszczenie tych ekranów, które są niezwykle lekkie, niemal prześwitujące, w zasadzie wszędzie – mogą być drukowane na ubraniach, na kubkach, na infrastrukturze – opisuje prezes Instytutu Lema Maciej Kawecki

Projekt ma na celu zmniejszenie masy ekranów znajdujących się na przestrzeni statków i baz kosmicznych. Może za kilka lat ekran wydrukowany na kubku będzie standardem, tak jak dziś mikrofalówka?

Posłuchaj

2:44
Wynalazki z kosmosu. Jak eksploracja kosmosu wpłynęła na przedmioty codziennego użytku? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 24.08.2022
Godzina emisji: 8.19 

kr

Polecane