Kukiz nie wyklucza startu ze Zjednoczoną Prawicą. Stawia jednak warunek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Tak, jak było w umowie, został powołany zespół ds. zmiany ordynacji wyborczej i mamy ten projekt, ale zmiana ordynacji w tej kadencji Sejmu nie wchodzi w grę –  mówił w Programie 3 Polskiego Radia lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że jeśli miałby startować wspólnie ze Zjednoczoną Prawicą w przyszłym roku, to wpisanie nowej ordynacji do programu wyborczego byłoby jednym z warunków współpracy.

W środę "Rzeczpospolita" donosiła, że projekt zmieniający ordynację na mieszaną jest gotowy, a zdaniem posłów Kukiz'15 "może liczyć na ponadpartyjne poparcie". Informacje dziennika potwierdził w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia Paweł Kukiz.   Wykonaliśmy zadanie. Tak, jak było w umowie [z Prawem i Sprawiedliwością - red.]. Został powołany zespół ds. zmiany ordynacji wyborczej, mamy projekt, ale zmiana ordynacji w tej kadencji Sejmu nie wchodzi w grę   podkreślał polityk.

Nowa ordynacja ceną za wspólny start

Polityk nie wykluczył, że w przyszłorocznych wyborach mógłby wystartować wspólnie z PiS, ale miałoby to swoją cenę.  Jeśli uda się uchwalić sędziów pokoju, jeśli Prawo i Sprawiedliwość, czy Zjednoczona Prawica, wywiąże się ze zobowiązań, które są przedmiotem umowy na tę kadencję, to potem, jeśli mam w ogóle startować do Sejmu wspólnie ze Zjednoczoną Prawicą, to musiałaby ona wpisać do programu 2023-2027 zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany   wyjaśnił.

Polityka w imię obietnicy

Gość "Salonu Politycznego Trójki" przyznał, że działanie w polityce nie jest jego ostatecznym celem. Jak mówił, "przysięgał ludziom", że nie zdradzi postulatów z którymi szedł do wyborów w 2015 roku. Oznajmił, że wielokrotnie mówił o nich w mediach.  Gdybym te postulaty miał zrealizowane, siedziałbym w domu, zajmował się fundacją, pomocą Ukrainie. Żyłbym normalnie  powiedział.

Posłuchaj

13:13
Paweł Kukiz: jeśli mam w ogóle startować do Sejmu wspólnie ze Zjednoczoną Prawicą, to musiałaby ona wpisać do programu 2023-2027 zmianę ordynacji wyborczej ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Paweł Kukiz (llider Kukiz'15)

Data emisji: 27.10.2022

Godzina emisji: 8.45

mbl

Polecane