Jak internet może pomagać w popularyzacji nauki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak internet może pomagać w popularyzacji nauki?
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak internet może pomagać w popularyzacji naukiFoto: Shutterstock/Ollyy

W dzisiejszych czasach internet odgrywa coraz większą rolę w popularyzowaniu nauki wśród młodych, ale nie tylko. YouTube, TikTok czy blogi stanowią bardzo dobre kanały informacyjne, za pośrednictwem których można przekonywać ludzi do nauk ścisłych. W Trójce mówił o tym Adam Adamczyk, autor bloga popularyzującego wiedzę o nauce.

Internet jako najważniejsze źródło wiedzy

Według gościa Trójki popularyzacja wiedzy zawsze opierała się na teorii i praktyce. Wcześniej z jednej strony mieliśmy książki i programy edukacyjne w radiu i telewizji, a z drugiej – możliwość pójścia do Muzeum Techniki, Centrum Naukowego Kopernik lub na nowo otwartego Planetarium w Chorzowie. – Internet to w naszych czasach prawdopodobnie najważniejsze źródło wiedzy nie tylko o nauce, co oczywiście ma swoje plusy i minusy. Odbiorcami mojego bloga są różni ludzie, a dość często osoby starsze ode mnie – mówił Adam Adamczyk.

Czytaj też:

Krótki film czy rozprawa niemal naukowa?

Podkreślił, że internet to szerokie medium.  Z jednej strony mamy blogi, ale również YouTube czy TikToka, z których częściej korzystają młodzi ludzie. Nie wiem, czy sam znajdę czas na taką aktywność, ale nawet instytucje naukowe mają tam już swoje konta. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie o cel popularyzacji: czy chcemy coś zasygnalizować, czy wytłumaczyć? Na YouTubie można znaleźć krótkie filmiki, ale również niemal wykłady  powiedział Adam Adamczyk


Posłuchaj

4:29
Jak internet może pomagać w popularyzacji nauki? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Adam Adamczyk (autor bloga popularyzującego wiedzę o nauce)
Data emisji: 24.10.2022
Godzina emisji: 11.48

mo/kor

Polecane