Dzięki panelom i sztucznej inteligencji Zduńska Wola oszczędza prąd

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzięki panelom i sztucznej inteligencji Zduńska Wola oszczędza prąd
PGE rozpoczęło budowę jednej z największych farm fotowoltaiznych w Polsce.Foto: shutterstock/Tsetso Photo

Sztuczna inteligencja zbada stopień zużycia energii w szkołach i przedszkolach w Zduńskiej Woli. Podpowie również, w jaki sposób najkorzystniej wykorzystać tę energię, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Już wcześniej w tym mieście pomyślano także o innych sposobach oszczędzania energii.

  • Wymiana lamp ma doprowadzić do zmniejszenia o 70 procent rachunków za oświetlenie uliczne
  • Ogniwa fotowoltaiczne na dachach placówek oświatowych i sztuczna inteligencja pozwolą oszczędzić i zoptymalizować wykorzystanie energii elektrycznej

Zaczęło się od wymiany oświetlenia

Już w zeszłym roku rozpoczęto wymianę całości ulicznego oświetlenia: lampy sodowe zostaną zastąpione przez lampy ledowe. – W tej chwili na oświetlenie ulic zużywamy ponad 1750 MWh energii elektrycznej. Po modernizacji będzie to niespełna 500 MWh. Oznacza to, że będziemy o ok. 70 procent mniej płacić za rachunki – mówi wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk.

Szkoły z własnym prądem

Kolejnym pomysłem jest instalacja ogniw fotowoltaicznych na dachach wszystkich placówek oświatowych. W jednej z nich panele już działają, a sztuczna inteligencja już sprawdza, jakie są oszczędności i co jeszcze można zrobić, by lepiej wykorzystać energię. – Dzięki naszemu systemowi szkoła dostaje w czasie rzeczywistym informację, ile energii pobiera z sieci, ile energii produkuje, jaki jest tego koszt i jaki ślad węglowy – wylicza Elżbieta Häuser-Schöneich, współzałożycielka firmy. – Do systemu wprowadzono również plan lekcji szkoły i widzimy, jak działa szkoła. System może zarekomendować na przykład rozpoczęcie zajęć kwadrans wcześniej na bazie bardzo precyzyjnych informacji o możliwości redukcji zużycia prądu – tłumaczy.

Pierwsze zeroemisyjne miasto?

Uzyskaną w ten sposób i zmagazynowaną energię sztuczna inteligencja pomoże wykorzystać w innych obiektach użyteczności publicznej. – Szkoła ma panele, energia produkowana jest stale. Ale szkoła nie odbiera jej tyle np. w wakacje - wskazuje Elżbieta Häuser-Schöneich. - Podejmiemy działania z władzami miasta, co można z tą energią, w ramach obowiązującego prawa, zrobić. Może przekierować i zasilić miejską pływalnię? – zastanawia się.

Jak widać, podjęte w Zduńskiej Woli działania są kompleksowe. Jeżeli wszystkie się sprawdzą, Zduńska Wola będzie pierwszym miastem na świecie, które może uzyskać zeroemisyjność.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:03
Panele fotowoltaiczne na placówkach oświatowych przyniosą ogromne oszczędność w Zduńskiej Woli (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Sławomir Cybulski
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 17.11

pr/kor

Polecane