Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Energia ze słońca coraz bardziej popularna i opłacalna
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, rosną także inwestycje w fotowoltaikę – to prawdziwy hit ostatnich dwóch lat. Jak grzyby po deszczu powstają niewielkie, przydomowe instalacje, ale także olbrzymie, liczące nawet 100 ha farmy słoneczne. Jednak każda z takich inwestycji wymaga zaawansowanych rozwiązań przy planowaniu i zarządzaniu.


autobus elektryczny1200.jpg
Elektryczność przyszłością transportu?

Fotowoltaika to najszybciej rozwijający się segment w Polsce: dla rodzin budujących nowy dom, panele fotowoltaiczne na dachu to swoiste must have. Jednak nie tylko małe instalacje tego typu cieszą się zainteresowaniem: powstaje również coraz więcej farm fotowoltaicznych. I tu z pomocą przychodzi Sztuczna Inteligencja (AI), superkomputery, a nawet technologia blockchain, czyli programy i aplikacje działające w oparciu o algorytmy wykorzystujące dane np. z satelitów.


Posłuchaj

4:06
Fotowoltaika coraz popularniejsza (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Instytut Energii Odnawialnej ustalił za cel na koniec 2021 roku osiągnięcie pułapu 4.2 gigawatów mocy zainstalowanej. Z raportu Agencji Rynku Energii wiemy, że na koniec 2020 roku osiągnęliśmy pułap 3.7 gigawatów – tłumaczy Maciej Dropczyk z IBC Solar Polska. – Dało nam to piąte miejsce w Europie pod względem przyrostu ilości mocy zainstalowanej w fotowoltaice – wylicza.

To oznacza, że jest coraz większe zapotrzebowanie na usługi dodatkowe: projektowanie, a potem obsługę takich inwestycji. – Bierzemy pod uwagę wszystkie parametry, łącznie z kątem ustawienia modułów, pogodą, przesileniami, zapyleniem. A ponieważ współpracujemy z branżą kosmiczną, korzystamy także z danych satelitarnych – mówi Sławomir Kucharski z Sunmetric. – Dzięki temu jesteśmy w stanie w 95 procentach realnie ocenić, jak dana inwestycja będzie pracowała – zapewnia.

A jak się okazuje, dobrze zaprojektowana, posadowiona i nadzorowana instalacja fotowoltaiczna, zarówno taka przydomowa jak i farma, może się zwrócić w siedem lat!


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 11.20

pr

Polecane