Metaversum – nieudany eksperyment budowy wirtualnego świata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Metaversum – nieudany eksperyment budowy wirtualnego świata?
Czy metaverse to przyszłość naszej socjalizacji?Foto: Syda Productions/Shutterstock.com

Świat znany z filmów science fiction zbliża się do nas wielkimi krokami. Najpierw zaprezentowano grę, w której można było zaprojektować swoje życie w wirtualnym świecie. Później pojawiło się Metaversum – "dziecko" Marka Zuckerberga. Założeniem projektu jest to, by realne działania przenieść do sieci. W piątkowej porannej audycji mówił o tym Łukasz Rabikowski – szef działu social media w Trójce.

Wirtualna rzeczywistość bez granic

Metaversum to internetowa przestrzeń, w której moglibyśmy korzystać z usług bankowych czy medycznych, brać udział w koncertach, imprezach tematycznych czy po prostu poznawać nowych znajomych. O jej plusach i minusach rozmawialiśmy w tym wydaniu audycji "Pora na Trójkę".  To świat wirtualny, który istnieje niezależnie od tego realnego. Mamy tam własnego awatara, jeśli chcemy mieć duże skrzydła i fruwać nad ziemią, to nie ma z tym żadnego problemu  stwierdził Łukasz Rabikowski

Trudno panować nad emocjami

Mark Zuckerberg podkreśla, że granice tego świata możemy wymyślić tylko my sami. – Jeśli chcemy to zrobić, bo przecież nie musimy. Jednak nie do końca jest to przestrzeń wyidealizowana. Ludzie, którzy zakładają gogle i w nią wchodzą, nie są w stanie zapanować nad swymi emocjami. Skutek jest taki, że osoby w Metaversum zachowują się inaczej niż w rzeczywistości. Badania wykazują, że jest tam pełno rasizmu oraz mowy nienawiści. Nie wiadomo jak sobie z tym poradzić – mówił gość audycji.

Czytaj też:

Prawdziwe życie atrakcyjniejsze od wymyślonego

Według twórcy ten projekt ma przed sobą świetlaną przyszłość. – W tym roku miało go użytkować ponad pół miliona ludzi. Okazało się jednak, że tych użytkowników obecnie jest około 200 tysięcy, lecz takich aktywnych dużo mniej. Zaglądają tam, ale szybko wracają, wolą szarą rzeczywistość zamiast wirtualnego podkolorowanego życia. Konkurenci Zuckerberga podkreślają, że to nie jest właściwy kierunek rozwoju internetu i ludzkości. Stawiają na rozszerzoną rzeczywistość, która ma pomóc w realnym życiu, a nie je zastępować – zaznaczył Łukasz Rabikowski. 


Posłuchaj

5:40
Wirtualny świat Metaversum – nieudany eksperyment? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Łukasz Rabikowski (szef działu social media w Trójce)
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji:  8.12

mo/kor

Polecane