Jak rozwiązywać zawodowe i domowe konflikty?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozwiązywać zawodowe i domowe konflikty?
Jak zauważa gość Trójki zamiatanie sprawy pod dywan może się skończyć wielką kłótniąFoto: Shutterstock/Aloha Hawaii

W pracy spędzamy większość swojego dnia i to właśnie tam jesteśmy najbardziej narażeni na konflikty z innymi. Jak ich unikać oraz co zrobić, gdy konflikt z kolegą z pracy przeradza się w prawdziwą wojnę? O tym rozmawialiśmy z prof. Joanną Żukowską ze Szkoły Głównej Handlowej. Natomiast o rozwiązywaniu konfliktów w związku mówiła w Trójce Aleksandra Plewka, psycholog i seksuolog.

Kluczowym elementem jest kwestia komunikacji

Prof. Joanna Żukowska podkreśliła, że każdy z nas ma pewne doświadczenia. – Z konfliktami spotykamy się nie tylko w miejscu pracy. Warto się przyjrzeć ich przyczynom, to jest sedno sprawy. Kluczowym elementem jest kwestia komunikacji, która płata różne figle. Niektórzy obawiają się dzielenia informacjami, traktują swą wiedzę jak dobro rzadkie, które powinno być tajne. Według nich to daje siłę i przewagę, a staje się źródłem konfliktów – mówiła na antenie Trójki.

Lider i jego rola

Dodała, że najważniejszą rolę w zespole powinien odgrywać jego lider. – To osoba, która potrafi zjednać sobie ludzi i różnymi narzędziami umie zmobilizować pracowników do dzielenia się ich wiedzą, nawet jeśli niespecjalnie tego chcą. Takim rozwiązaniem jest praca z coachem lub mentorem, indywidualna albo zespołowa. To może obniżyć poziom konfliktu – powiedziała.

Czytaj też:

Twarzą w twarz  to najlepsze rozwiązanie konfliktu

Joanna Żukowska stwierdziła, że krzyczenie na siebie jest najgorszym wyjściem. – Często mamy do czynienia z ukrytymi konfliktami. Lepiej, gdy staniemy twarzą w twarz i niekoniecznie podniesionym głosem postaramy się sobie coś wyjaśnić. Dla niektórych to problem, wtedy mamy do czynienia z zakulisowymi nieporozumieniami i nawet drobiazg może urosnąć do wielkich rozmiarów – zaznaczyła.

Posłuchaj

5:47
Joanna Żukowska o rozwiązywaniu zawodowych konfliktów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie ma relacji bez konfliktów

Wstyd, zazdrość czy po prostu rutyna prowadzą do poważnych konfliktów w związku. W tym aspekcie życia często też potrzebujemy mediacji. Sposób na dobrą rozmowę z partnerem i techniki łagodzenia konfliktów przedstawiła Aleksandra Plewka, psycholog i seksuolog.  Jeśli przychodzi do mnie para ludzi i mówią, że się nie kłócą, to jestem co najmniej sceptyczna. Nie ma relacji bez konfliktów, chcemy ich unikać, czasami wycofujemy się albo rzucamy jakieś drobne złośliwości pod adresem bliskiej osoby  mówiła. 

Od drobiazgu do spraw poważnych

Stwierdziła, że zamiatanie sprawy pod dywan może się skończyć wielką kłótnią.  Niekiedy ludzie pokłócą się ze sobą o to, że groszek w lodówce stoi na niewłaściwej półce. A potem wyrzucają sobie poważne sprawy sprzed wielu lat  podkreśliła Aleksandra Plewka


Posłuchaj

4:23
Aleksandra Plewka o tym, jak rozwiązywać domowe spory i nieporozumienia (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: prof. Joanna Żukowska (Szkoła Główna Handlowa), Aleksandra Plewka (psycholog i seksuolog)
Data emisji: 20.10.2022
Godzina emisji: 6.48, 8.21

mo/kor

Polecane