Międzynarodowy Dzień Mediacji. "Ważne zrozumienie człowieka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzynarodowy Dzień Mediacji. "Ważne zrozumienie człowieka"
20 października to Międzynarodowy Dzień MediacjiFoto: Prostock-studio/shutterstock.com

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. W niejednym konflikcie instancją rozstrzygającą staje się sąd. Zanim jednak uznamy, że nasza sprawa powinna trafić przed jego oblicze, warto skorzystać z usług mediatora. O arkanach tego zawodu mówiła w Trójce Magdalena Grudziecka, wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.

  • Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji.
  • Kiedy mediator jest zadowolony ze swej pracy? Jak unikać sporów?
  • Według statystyk 80 procent spraw mediacyjnych kończy się porozumieniem.

Podczas mediacji poznajemy siebie wzajemnie 

Kiedy mediator jest zadowolony ze swej pracy?  Odczuwam satysfakcję, nawet kiedy nie dojdzie do porozumienia, ale ludzie wychodzą z takiego spotkania spokojniejsi i wyjaśnili między sobą wszystko. Najwięcej jest jednak mediacji sądowych, czyli w sprawach, które już się formalnie toczą  mówiła wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji.

Opowiedziała na antenie pewną historię.  Wiele lat będę pamiętać sprawę cywilną o zapłatę. Okazało się, że jednak chodzi o zadośćuczynienie za śmierć córki, siostry i narzeczonej, to był wypadek, strony rozwiązały ten problem. Nawet z sądu karnego sprawa może trafić do mediacji. Pamiętam do dziś słowa matki: "gdybym o tym wiedziała, mogłabym modlić się za córkę, a nie latami toczyć procesy". Mediacja pozwala osobie pokrzywdzonej zamknąć pewien etap życia  podkreśliła Magdalena Grudziecka

80 procent spraw mediacyjnych kończy się porozumieniem

Z reguły mediacja trwa do trzech miesięcy. – To jest czas, kiedy da się ludzi doprowadzić do znalezienia rozwiązania. Takie spotkania mediacyjne są trzy, maksimum cztery, choć w wyjątkowych przypadkach mediacja trwa rok lub nawet dwa lata. Jeżeli strony zgodzą się na takie postępowanie, 80 procent spraw kończy się porozumieniem, a jeśli od początku wykazują dobrą wolę, to ten poziom bywa nawet wyższy – dodała. 

Czytaj też:

Trzeba wyjść z pułapki wyobrażeń o innych ludziach

Czy jest sposób, aby uniknąć takich sporów?  Przede wszystkim chodzi o komunikację i usłyszenie siebie nawzajem. Ważne jest również wzięcie odpowiedzialności za swoje uczucia i emocje. Nawet jeśli usłyszymy od kogoś coś złego, to od nas zależy, jak zareagujemy, jak będziemy tę sytuację postrzegać. Ważne jest zrozumienie, wyjście z pułapki wyobrażeń o innych ludziach  zaznaczyła Magdalena Grudziecka.

Posłuchaj

4:10
Międzynarodowy Dzień Mediacji. "Ważne jest zrozumienie drugiego człowieka" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

. .

Polskie Centrum Mediacji z okazji Tygodnia Mediacji organizuje dni bezpłatnych spotkań z mediatorem w warszawskich ośrodkach PCM oraz spotkań online (w dniach 21-27.10.2022). Szczegóły dotyczące tego, jak się zgłosić na takie spotkanie, można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Centrum Mediacji i na FB stowarzyszenia (trzeba wysłać mail ze zgłoszeniem pod adresem mediacje@mediator.org.pl).

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Magdalena Grudziecka (wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji)
Data emisji: 20.10.2022
Godzina emisji: 7.21

mo/kor

Polecane