Czy emotikony zawsze ułatwiają komunikację?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy emotikony zawsze ułatwiają komunikację?
Emotikony są dziś czymś więcej niż tylko nośnikiem emocjiFoto: Shutterstock/vectorfusionart

Emotikony są z nami od 40 lat. Nie zawsze jesteśmy pewni, czy właściwie ich używamy. W "Trójce do trzeciej" rozmawialiśmy o historii emotikonów, ich znaczeniu oraz przedstawiliśmy zestawienie tych najbardziej popularnych.

Emotikony pomagają w komunikacji

Internet zmienił nasze postrzeganie świata, dziś wszystko powinno być proste i czytelne, aby odbiorca treści wiedział, co autor miał na myśli. – Nie posługujemy się językiem, którego nauczyliśmy się w szkole. Również coraz rzadziej używamy pełnych zdań, ponieważ coraz częściej skanujemy teksty, a nie je czytamy, emotikony z pewnością w tym pomagają  mówiła w Trójce Adrianna Borucka, ekspert komunikacji wewnętrznej w jednej z firm.

Emotikony powstały po to, aby wzbogacić komunikację tekstową.  Chodzi o pokazanie emocji, częściowe zastąpienie komunikacji niewerbalnej właśnie za pomocą emotikonów  wyjaśnił dr Jan Zając, psycholog specjalizujący się w marketingu internetowym. 

Czytaj też:

Z czasem pojawił się dodatkowy przekaz

Emotikony są dziś czymś więcej niż tylko nośnikiem emocji. – Z czasem ich wykorzystywanie daje dodatkowy przekaz, który mówi, że znamy najnowsze mody, sposoby ich wykorzystywania – dodał psycholog.

Kropka wróci na swoje miejsce?

Używanie emotikonów to nieustannie zmieniająca się moda. Młodzi ludzie uśmiechniętą buźkę kojarzą z sarkazmem, a kropka na końcu zdania jest przejawem agresji i nienawiści. Niektóre emotikony odeszły już do lamusa. Być może kropka wróci na swoje miejsce i w komunikacji internetowej będzie oznaczać koniec.

Posłuchaj

2:57
Czy emotikony zawsze ułatwiają komunikację? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Józef Niewiarowski 
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 12.23

mo/kor

Polecane