Granule tlenowe i superbakterie nowym sposobem na groźny mikroplastik? Polscy naukowcy prowadzą nowatorskie badania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Granule tlenowe i superbakterie nowym sposobem na groźny mikroplastik? Polscy naukowcy prowadzą nowatorskie badania
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/SIVStockStudio

Mikroplastik to coraz poważniejsze zagrożenie: znaleźć go można na szczytach gór i w wodnych głębinach, w organizmach ryb i dzikich zwierząt, jest niestety także w ludzkiej krwi! Dlatego tak ważne jest ograniczenie przenikania tych niebezpiecznych drobinek do środowiska. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzą nad tym bardzo ważne, nowatorskie badania.

  • Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów
  • Mikroplastik przenika do ludzkich organizmów wraz z jedzeniem: np. ryby wchłaniają go z wody, a człowiek – jedząc rybę

Mikroplastik pierwotny i wtórny

– Mikroplastik może być dodawany do różnych produktów, np. kosmetyków. To jest tzw. mikroplastik pierwotny – tłumaczy prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Może też powstawać w wyniku ścierania tych plastikowych rzeczy, których na co dzień używamy, i to jest tzw. mikroplastik wtórny. Np. podczas zwykłego prania od ubrań, które są wykonane z poliestru, odrywają się drobinki mikroplastiku i trafiają do ścieków – wskazuje.

Niestety, oczyszczalnie nie oczyszczają ścieków z mikroplastiku: badania pokazują, że stężenie mikroplastiku w ściekach odprowadzanych do środowiska jest bardzo duże. Oznacza to, że działania należy skupić właśnie na oczyszczalniach ścieków i tam wyhodować takie zbiorowisko mikroorganizmów, które poradzi sobie z wychwyceniem drobin.

Nadzieja w granulach tlenowych i superbakteriach

Pomóc ma technologia tlenowych granuli. – Tą technologią zajmuję się już od wielu lat: struktura granuli, która jest bardzo bogata w związki polimerowe, sprzyja wychwytywaniu mikroplastiku ze ścieków. A więc pierwszy etap: optymalnie dobrać strukturę owej granuli – tłumaczy prof. Cydzik-Kwiatkowska. – Drugi etap: jak zmusić mikroorganizmy do zasiedlenia tych granul? Co więcej, to muszą być mikroorganizmy, które poradzą sobie z degradacją mikroplastiku. A więc będziemy szukać takich właśnie superbakterii – zapowiada.

Na te badania zespół prof. Cydzik-Kwiatkowskiej otrzymał niedawno grant z Narodowego Centrum Nauki w wysokości ok. 1,23 mln zł. Badania będą prowadzone we współpracy z zespołem naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego, którym kieruje prof. Thorsten Huffer. – Mają bardzo dobre zaplecze badawcze, odpowiedni sprzęt i bogate doświadczanie w badaniach substancji wymywanych z mikroplastiku – wyjaśnia polski naukowiec.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:13
Polscy naukowcy opracowują nową metodę wychwytywania i usuwania mikroplastiku (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Joanna Skargo
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 11.48

pr/kor

Polecane