Dzień Nauczyciela. Jakie są pasje naszych pedagogów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Nauczyciela. Jakie są pasje naszych pedagogów?
Bushcraft to sztuka przetrwania w dziczyFoto: Caleb McLean/Unsplash

– To była naturalna konsekwencja harcerstwa, dla mnie to metoda na złapanie oddechu, szczególnie przydała się w czasach pandemii. Teraz to również doskonały sposób na relaks, praca nauczyciela jest wspaniała, ale opiera się na emocjach i relacji z drugim człowiekiem – mówił o bushcrafcie, czyli sztuce przetrwania w dziczy Kacper Kempisty, edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii.

Z okazji Dnia Nauczyciela rozmawialiśmy o pasjach naszych pedagogów. Przyjrzeliśmy się ich zainteresowaniom, które stanowią odskocznię od gwaru szkolnych klas i korytarzy. 

Być otwartym i pewnym tego, co się przekazuje

Gość Trójki przez dwa lata był nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej. – Aby być dobrym nauczycielem trzeba lubić swoich uczniów, młodych ludzi, słuchać ich i z nimi rozmawiać. Należy być otwartym na ich opinie i być pewnym tego, co chce się im przekazać – stwierdził.

Historią można zaciekawić

Dodał, że młodych ludzi można zaciekawić historią. – W internecie jest mnóstwo takich treści, kluczem jest jednak spotkanie z drugim człowiekiem. Widząc go w jego przeszłości, sami możemy się rozwinąć – powiedział. 

Czytaj też:

Życzenia dla nauczycielskich mentorów

Kacper Kempisty opowiedział w Trójce o relaksie na łonie natury i zaznaczył, że nie ma swojego sposobu na świętowanie. – Pochodzę z rodziny o nauczycielskich tradycjach, zatem po prostu składam życzenia moim wszystkim starszym mentorom – mówił.

Posłuchaj

5:51
O swych pasjach mówi Kacper Kempisty – edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gościem Trójki był również Wojciech Dudkowski, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej, lider zespołu country Droga na Ostrołękę i posiadacz czarnego pasa w jujitsu.  Sztukami walki zajmuję się od ponad 30 lat, a w moich uczniach również odkrywam talenty. Staram się ich inspirować, zajęć mam naprawdę dużo  powiedział.

Piosenki pisze samo życie

Wojciech Dudkowski opowiedział także o swej twórczości muzycznej. – Piosenki pisze samo życie, a ja czasami je łapię i stroję w jakieś nie zawsze zgrabne rymy i kilka prostych nut. Wykorzystuję to oczywiście na lekcjach języka polskiego, piosenka związana jest z poezją i odwrotnie – podkreślił.

Mówił również o swych ulubionych epokach literackich.  Czasami mam ochotę poczytać Mickiewicza i Słowackiego, a innym razem coś z renesansu lub współczesności. Generalnie ulubiona epoka to ta, nad którą obecnie pracuję z moimi uczniami  powiedział. 


Posłuchaj

5:16
O swych pasjach mówi Wojciech Dudkowski – nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej, lider zespołu country Droga na Ostrołękę i posiadacz czarnego pasa w ju–jitsu (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Komiksy – ciekawa lektura szkolna

W audycji porozmawialiśmy również o komiksach  pasji, która na pierwszy rzut oka ma najwięcej wspólnego z pracą z młodzieżą i może być najbardziej atrakcyjna dla dzieci. – Od jakiegoś czasu "Szkoła latania" Janusza Christy jest lekturą obowiązkową w czwartej klasie, komiksy trafiają też do podręczników, widziałem w nich "Tytusa, Romka i A'Tomka"  mówił w Trójce Stanisław Orłowski, instruktor pracy środowiskowej dla dzieci w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury, pasjonat komiksów.


Posłuchaj

3:28
Stanisław Orłowski – instruktor pracy środowiskowej dla dzieci w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury mówi o roli komiksów w edukacji (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Kacper Kempisty (edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii), Wojciech Dudkowski (nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej, lider zespołu country Droga na Ostrołękę i posiadacz czarnego pasa w jujitsu), Stanisław Orłowski (instruktor pracy środowiskowej dla dzieci w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury, pasjonat komiksów)
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 10.36, 11.10, 12.33

mo

Polecane