Dzień Nauczyciela. Jakie są pasje naszych pedagogów?
2022-10-14, 12:10 | aktualizacja 2022-10-14, 14:10
– To była naturalna konsekwencja harcerstwa, dla mnie to metoda na złapanie oddechu, szczególnie przydała się w czasach pandemii. Teraz to również doskonały sposób na relaks, praca nauczyciela jest wspaniała, ale opiera się na emocjach i relacji z drugim człowiekiem – mówił o bushcrafcie, czyli sztuce przetrwania w dziczy Kacper Kempisty, edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii.
Z okazji Dnia Nauczyciela rozmawialiśmy o pasjach naszych pedagogów. Przyjrzeliśmy się ich zainteresowaniom, które stanowią odskocznię od gwaru szkolnych klas i korytarzy.
Być otwartym i pewnym tego, co się przekazuje
Gość Trójki przez dwa lata był nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej. – Aby być dobrym nauczycielem trzeba lubić swoich uczniów, młodych ludzi, słuchać ich i z nimi rozmawiać. Należy być otwartym na ich opinie i być pewnym tego, co chce się im przekazać – stwierdził.
Historią można zaciekawić
Dodał, że młodych ludzi można zaciekawić historią. – W internecie jest mnóstwo takich treści, kluczem jest jednak spotkanie z drugim człowiekiem. Widząc go w jego przeszłości, sami możemy się rozwinąć – powiedział.
Czytaj też:
- "Wracamy do liceum" - reportaż Antoniego Rokickiego
- Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele i jak postrzegają swoją pracę?
Życzenia dla nauczycielskich mentorów
Kacper Kempisty opowiedział w Trójce o relaksie na łonie natury i zaznaczył, że nie ma swojego sposobu na świętowanie. – Pochodzę z rodziny o nauczycielskich tradycjach, zatem po prostu składam życzenia moim wszystkim starszym mentorom – mówił.
Posłuchaj
Gościem Trójki był również Wojciech Dudkowski, nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej, lider zespołu country Droga na Ostrołękę i posiadacz czarnego pasa w ju–jitsu. – Sztukami walki zajmuję się od ponad 30 lat, a w moich uczniach również odkrywam talenty. Staram się ich inspirować, zajęć mam naprawdę dużo – powiedział.
Piosenki pisze samo życie
Wojciech Dudkowski opowiedział także o swej twórczości muzycznej. – Piosenki pisze samo życie, a ja czasami je łapię i stroję w jakieś nie zawsze zgrabne rymy i kilka prostych nut. Wykorzystuję to oczywiście na lekcjach języka polskiego, piosenka związana jest z poezją i odwrotnie – podkreślił.
Mówił również o swych ulubionych epokach literackich. – Czasami mam ochotę poczytać Mickiewicza i Słowackiego, a innym razem coś z renesansu lub współczesności. Generalnie ulubiona epoka to ta, nad którą obecnie pracuję z moimi uczniami – powiedział.
Posłuchaj
Komiksy – ciekawa lektura szkolna
W audycji porozmawialiśmy również o komiksach – pasji, która na pierwszy rzut oka ma najwięcej wspólnego z pracą z młodzieżą i może być najbardziej atrakcyjna dla dzieci. – Od jakiegoś czasu "Szkoła latania" Janusza Christy jest lekturą obowiązkową w czwartej klasie, komiksy trafiają też do podręczników, widziałem w nich "Tytusa, Romka i A'Tomka" – mówił w Trójce Stanisław Orłowski, instruktor pracy środowiskowej dla dzieci w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury, pasjonat komiksów.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Kacper Kempisty (edukator historyczny w muzeum, kiedyś nauczyciel historii), Wojciech Dudkowski (nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej, lider zespołu country Droga na Ostrołękę i posiadacz czarnego pasa w ju–jitsu), Stanisław Orłowski (instruktor pracy środowiskowej dla dzieci w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury, pasjonat komiksów)
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 10.36, 11.10, 12.33
mo