Królowa nauk czy postrach uczniów? Jak polubić matematykę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Królowa nauk czy postrach uczniów? Jak polubić matematykę?
W świecie matematyki wprowadzane są kolejne zmiany. Jak nadążyć za nauką?Foto: Shutterstock

Pomaga w gotowaniu, zarządzaniu budżetem domowym, odprowadzaniu podatków oraz obliczaniu prawdopodobieństwa w grach planszowych. Matematyka to niekwestionowana królowa nauk. Mimo to wielu miało z nią niemałe kłopoty. Uchodzi za jeden z najtrudniejszych i mniej lubianych przedmiotów w szkole. Jak uczyć się matematyki, by ją rozumieć i się jej nie obawiać? 

  • Matematyka to królowa nauk, jednak nie należy do ulubionych przedmiotów w szkole. Skąd bierze się uprzedzenie do nauk ścisłych? 
  • W nauce matematyki najważniejsze są systematyczność i dyscyplina.
  • "Jeśli nie umiemy dodawać, nie nauczymy się mnożenia. Jeśli nie potrafimy mnożyć, nie nauczymy się rozwiązywać równań. Matematyka to nie jest coś, w co można wejść w środku" – tłumaczy gość audycji. 

– Odkąd pamiętam, interesowały mnie zagadki i problemy matematyczne. Niekoniecznie takie, jakich uczyłem się w szkole, co prowadziło do problemów. Rozwiązywałem zadania nie tak, jak chcieli tego nauczyciele. Matematyka od dziecka była jednak moją pasją – mówił w Trójce prof. Maciej Dunajski z Wydziału Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Cambridge. – Na matematykę trafiłem sam. Chodziłem do biblioteki i pożyczałem książki zadaniami. Sam tworzyłem sobie swój świat matematyczny – dodał. 

Nielubiany przedmiot 

Matematyka nie należy do ulubionych przedmiotów szkolnych uczniów. Dlaczego tak się dzieje? – Rzadko zdarza się słyszeć o uczniach, którzy nawet po latach twierdzą, że matematyka była ich ulubionym przedmiotem. Ten przedmiot z reguły wywołuje negatywne emocje. Myślę, że nawet nie jako nauka, a jako lekcje. Pojęcia matematyczne buduje się na pierwotnych pojęciach. Jeśli nie umiemy dodawać, trudno nauczyć się mnożenia. Jeśli nie potrafimy mnożyć, nie nauczymy się rozwiązywać równań. Matematyka to nie jest coś, w co można wejść w środku – wyjaśniał gość "Trójki przed południem". – Wyobrażam sobie, że można dobrze uczyć się historii XX wieku, nie mając pojęcia o imperium rzymskim. W matematyce nie jest to możliwe – zaznaczył. 

Czytaj także:

Dyscyplina i trening 

– Matematyka wymaga dyscypliny. Trzeba uczyć się jej po kolei i systematycznie. Nie można robić tego na wyrywki i od środka. To właśnie wyróżnia matematykę na tle innych nauk, również ścisłych – podkreślił prof. Maciej Dunajski. – Uważam, że wielu z nas brakuje powodów i motywacji, by po latach wrócić do nauki matematyki. Ludzie lubią czytać o fizyce teoretycznej, teorii wielkiego wybuchu i czarnej dziurze. Rozważania abstrakcyjne nad łamigłówkami nie cieszą się już taką popularnością. Pewnie dlatego, że trudno zacząć w dorosłym życiu, jeśli nie robiło się tego w dzieciństwie – podsumował gość audycji.

Posłuchaj

7:50
Królowa nauk czy postrach uczniów? – Jak polubić matematykę? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: prof. Maciej Dunajski (Wydział Matematyki Stosowanej i Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Cambridge)
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 11.47

Polecane