Alfred Nobel i jego nagrody. Dlaczego są tak ważne?
– Alfred Nobel nienawidził wojny, brzydził się przemocą, nie chciał się kojarzyć z zabijaniem. Spory majątek związany z wynalezieniem dynamitu postanowił przeznaczyć na nagrody dla ludzi, którzy będą działać dla dobra ludzkości – mówił w Trójce Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki.
W Sztokholmie odbywa się uroczystość wręczenia Nagród Nobla w dziedzinach: literatury, fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny oraz nauk ekonomicznych
Foto: shutterstock.com
Nazwisko Alfreda Nobla za sprawą najbardziej prestiżowej nagrody naukowej jest znane na całym świecie i żyje jako temat dyskusji naukowców i nie tylko. Kim był ten człowiek, który przecież zapisał się na kartach historii jako wynalazca dynamitu? I dlaczego to właśnie Nobel jest patronem najbardziej pożądanej i prestiżowej nagrody naukowej?
Nobel był człowiekiem globalnym
Nagroda jego imienia jest przyznawana w dziedzinie literatury, fizyki, chemii, medycyny lub fizjologii oraz jako nagroda pokojowa. Sam jej patron od dziecka przejawiał zamiłowanie do nauki. – Nobel jest autorem ponad 300 patentów, jest w czołówce, choć nie może się równać z Thomasem Edisonem. Nobel nie ukończył poważniejszych szkół, a był człowiekiem globalnym, podróżował po całym świecie, bardzo szybko opanowywał wiedzę – mówił w Trójce Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki.
Nagrody dla dobra ludzkości
Dodał, że Alfred Nobel biegle władał kilkoma językami: angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i włoskim. Był zdeklarowanym pacyfistą. – Nienawidził wojny, brzydził się przemocą, nie chciał się kojarzyć z zabijaniem. Spory majątek związany z wynalezieniem dynamitu postanowił przeznaczyć na nagrody dla ludzi, którzy będą działać dla dobra ludzkości – powiedział gość Trójki.
Czytaj też:
- Alfred Nobel. Twórca dynamitu, fundator prestiżowej nagrody
- Dynamit - wybuchowy wynalazek Alfreda Nobla
Laureatami Nagrody Nobla było ośmioro Polek i Polaków, z tego aż pięcioro w dziedzinie literatury. Fenomenem jest Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka w dziedzinie fizyki i chemii. Jest jedną z czterech osób w historii, które otrzymały to wyróżnienie więcej niż raz.
To święto nauki
Dlaczego Nagroda Nobla stała się pierwszą, poważną, rzeczową nagrodą dla naukowców, która od prawie 125 lat, rok do roku, pozwala najzdolniejszym z nich poświęcić się w pełni odkrywaniu nowych, rewolucyjnych zagadnień w świecie nauki? O tym także rozmawialiśmy w tym wydaniu audycji. – Najważniejszym aspektem jest to, że zgodnie z wolą Alfreda Nobla te nagrody są przyznawane za osiągnięcia, które poprawiają jakość życia ludzi – mówił w Trójce prof. Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
– To naukowe święto, celebracja badań, dzięki którym świat idzie do przodu. Zwykle wyróżnienia są przyznawane po dekadach od dokonania owych odkryć, trudno jest się zorientować, które z badań obecnie prowadzonych rzeczywiście zrewolucjonizują świat – podkreśliła dr Maria Górna z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorzy materiałów reporterskich: Monika Suszek i Józef Niewiarowski
Data emisji: 6.10.2022
Godzina emisji: 11.35, 11.45
mo/kor