Alfred Nobel i jego nagrody. Dlaczego są tak ważne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alfred Nobel i jego nagrody. Dlaczego są tak ważne?
W Sztokholmie odbywa się uroczystość wręczenia Nagród Nobla w dziedzinach: literatury, fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny oraz nauk ekonomicznychFoto: shutterstock.com

– Alfred Nobel nienawidził wojny, brzydził się przemocą, nie chciał się kojarzyć z zabijaniem. Spory majątek związany z wynalezieniem dynamitu postanowił przeznaczyć na nagrody dla ludzi, którzy będą działać dla dobra ludzkości – mówił w Trójce Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki.

Nazwisko Alfreda Nobla za sprawą najbardziej prestiżowej nagrody naukowej jest znane na całym świecie i żyje jako temat dyskusji naukowców i nie tylko. Kim był ten człowiek, który przecież zapisał się na kartach historii jako wynalazca dynamitu? I dlaczego to właśnie Nobel jest patronem najbardziej pożądanej i prestiżowej nagrody naukowej? 

Nobel był człowiekiem globalnym

Nagroda jego imienia jest przyznawana w dziedzinie literatury, fizyki, chemii, medycyny lub fizjologii oraz jako nagroda pokojowa. Sam jej patron od dziecka przejawiał zamiłowanie do nauki. – Nobel jest autorem ponad 300 patentów, jest w czołówce, choć nie może się równać z Thomasem Edisonem. Nobel nie ukończył poważniejszych szkół, a był człowiekiem globalnym, podróżował po całym świecie, bardzo szybko opanowywał wiedzę – mówił w Trójce Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki.

Nagrody dla dobra ludzkości

Dodał, że Alfred Nobel biegle władał kilkoma językami: angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i włoskim. Był zdeklarowanym pacyfistą. – Nienawidził wojny, brzydził się przemocą, nie chciał się kojarzyć z zabijaniem. Spory majątek związany z wynalezieniem dynamitu postanowił przeznaczyć na nagrody dla ludzi, którzy będą działać dla dobra ludzkości – powiedział gość Trójki.

Czytaj też:

Laureatami Nagrody Nobla było ośmioro Polek i Polaków, z tego aż pięcioro w dziedzinie literatury. Fenomenem jest Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka w dziedzinie fizyki i chemii. Jest jedną z czterech osób w historii, które otrzymały to wyróżnienie więcej niż raz.

Posłuchaj

3:19
Historia i idea Nagrody Nobla (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

To święto nauki

Dlaczego Nagroda Nobla stała się pierwszą, poważną, rzeczową nagrodą dla naukowców, która od prawie 125 lat, rok do roku, pozwala najzdolniejszym z nich poświęcić się w pełni odkrywaniu nowych, rewolucyjnych zagadnień w świecie nauki? O tym także rozmawialiśmy w tym wydaniu audycji. – Najważniejszym aspektem jest to, że zgodnie z wolą Alfreda Nobla te nagrody są przyznawane za osiągnięcia, które poprawiają jakość życia ludzi – mówił w Trójce prof. Sławomir Sęk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. 

 To naukowe święto, celebracja badań, dzięki którym świat idzie do przodu. Zwykle wyróżnienia są przyznawane po dekadach od dokonania owych odkryć, trudno jest się zorientować, które z badań obecnie prowadzonych rzeczywiście zrewolucjonizują świat  podkreśliła dr Maria Górna z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj

2:17
Dlaczego Nagroda Nobla jest uważana za najbardziej prestiżową na świecie? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorzy materiałów reporterskich: Monika SuszekJózef Niewiarowski
Data emisji: 6.10.2022
Godzina emisji: 11.35, 11.45

mo/kor

Polecane