Inwestycje na kolei. Nowe linie, modernizacje i koleje dużych prędkości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inwestycje na kolei. Nowe linie, modernizacje i koleje dużych prędkości
Do 2030 r. wszystkie pojazdy PKP Intercity będą nowe lub zmodernizowaneFoto: Zahnoi Alex/Shutterstock

– Trzeba zainwestować w nowe tory i linie kolejowe, jak na razie skupiamy się na modernizacji tych już istniejących. Budowa nowych linii, w tym kolei dużych prędkości, może zbliżyć Polskę do sytuacji znanej z Japonii – mówił w Trójce Adrian Izydorek, redaktor portalu kolejowego.

68 procent pociągów zgodnie z rozkładem

PKP Intercity, największy przewoźnik dalekobieżny w Polsce, osiągnęło współczynnik punktualności na poziomie 68 procent.  Średnie opóźnienie pociągu wyniosło 24 minuty  mówił w Trójce Tomasz Frankowski z Urzędu Transportu Kolejowego.

PKP uważa jednak, że składy docierałyby punktualnie, gdyby nie wpływ niezależnych czynników.  Spóźnienia na kolei nie wynikają z jednego powodu, zdarzają się różne wypadki losowe i awarie, związane z warunkami meteorologicznymi. Ale są też sytuacje, na które przewoźnicy mają bezpośrednio wpływ, np. można lepiej utrzymywać tabor lub układać rozkład jazdy  powiedział Jakub Madrjas, redaktor prowadzący portal o tematyce kolejowej. 

Potrzebne inwestycje w nowe linie kolejowe

Co należy zrobić, aby opóźnień na kolei było mniej? – Trzeba zainwestować w nowe tory i linie kolejowe, jak na razie skupiamy się na modernizacji tych już istniejących. Budowa nowych linii, w tym kolei dużych prędkości może zbliżyć Polskę do sytuacji znanej z Japonii. Tam koleje podmiejskie i regionalne jeżdżą po innych szynach, nie ma efektu domina, opóźnienie pociągów podmiejskich nie powoduje kłopotów na trasie tych szybkich - podsumował Adrian Izydorek, redaktor portalu kolejowego.


Posłuchaj

3:19
Kiedy polskie pociągi przestaną się spóźniać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 6.10.2022
Godzina emisji: 7.17

mo/kor

Polecane