Kolor ma bardzo duży wpływ na nasze życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolor ma bardzo duży wpływ na nasze życie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Kolory to coś więcej niż wielobarwne plamy czy pomysły marketingowe. Różne barwy są zakorzenione w naszych osobistych doświadczeniach, w dzieciństwie i w symbolice, dzięki czemu potrafią wywoływać przyjemność, szczęście, niepokój czy dawać pozytywną energię. Tymi wszystkimi zależnościami zajmują się i próbują je wyjaśnić nauka i psychologia koloru. 

  • Kolory wpływają na ludzki układ nerwowy, dostarczając mu bodźców i stymulując go
  • Są kolory pobudzające (wyraźne: czerwony, pomarańczowy), uspokajające (szary, tzw. kolory ziemi), a także wzbudzające zaufanie (niebieski, granatowy)

Stary mechanizm ewolucyjny

– Byłabym ostrożna z tworzeniem profilu osobowościowego jedynie na podstawie preferencji kolorystycznych. W tym wypadku psychologia trochę wykracza poza ramy nauki. Natomiast na pewno kolor ma swoje znaczenie w tym, jak oddziałuje na układ nerwowy – mówi psycholog Maria Rotkiel. – Mówiąc o psychologii koloru, bardziej mówimy o tym, jakie skojarzenia możemy mieć, widząc dany kolor i otaczając się nim. Jak ten kolor jako bodziec może wpływać, stymulować nasz układ nerwowy, a dokładniej – układ poznawczy – tłumaczy.

– Oddziaływanie koloru na mózg jest starszym ewolucyjnie mechanizmem – działa on także na te układy nerwowe i mózgi, które są mniej skomplikowane. Wiemy, że zwierzęta reagują na kolory. Dlatego uwzględnianie kolorów w miejscach, gdzie np. zwierzęta są leczone, jest dobrym pomysłem – dodaje.

Kolor, który poprawia samopoczucie

– To, jakie kolory wybierzemy, musi współgrać z naszymi potrzebami. W okresie jesiennym aura nie motywuje nas do wychodzenia z domu i podejmowania wysiłku fizycznego. Pytanie, czy chcemy dać sobie czas na odpoczynek, czy chcemy się pobudzić? – pyta rozmówczyni Tomasza Miary. – W pierwszym wypadku będą nam pomagały kolory stonowane, pastelowe, spokojne, tzw. kolory ziemi. W drugim wypadku kolorem, o którym wiemy, że działa jak sygnał aktywizujący dla naszego układu nerwowego, jest czerwień. Więc jeżeli zależy nam na tym, żeby pomimo tej aury jesiennej dać sobie zastrzyk energii, to tak właśnie może działać ten kolor – wskazuje.

– Mówimy oczywiście o ubraniach, może też jakichś dodatkach, bo raczej mało kto ma możliwość zrobić takie przemeblowanie czy wręcz rewolucję w domu i dostosować otoczenie – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Intuicyjne wybory

– Kolory często wybieramy intuicyjnie. Np. jeżeli chcemy przykuć uwagę na spotkaniu lub podczas wystąpienia, to bardzo często wybieramy te mocniejsze: np. czerwony, pomarańczowy – opisuje Trójkowy gość. – Podobnie wybieramy tzw. kolory budzące zaufanie, czyli niebieski, granatowy. One działają na naszą psychikę w sposób kojący i mogą wywoływać pozytywne uczucia. Dlatego mundur często ma kolor granatowy, wskazując, że osoba, która go nosi, jest godna zaufania – tłumaczy.


Posłuchaj

7:43
Kolory w naszym życiu: ważna sprawa (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O znaczeniu światła w fotografii oraz o świadomym wykorzystywaniu barw, w "Trójce do trzeciej" rozmawialiśmy z Wojciechem Sternakiem, artystą fotografikiem.

Posłuchaj

11:27
Wojciech Sternak o znaczeniu światła w fotografii oraz o świadomym wykorzystywaniu barw (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Goście: Maria Rotkiel (psycholog), Wojciech Sternak (artysta fotografik)
Data emisji: 26.09.2022
Godziny emisji: 13.42, 13.21

pr

Polecane