Piotr Ćwik o groźbach Putina: straszyć zaczyna ten, kto się boi. My w obliczu szaleństwa musimy zachować spokój

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Z punktu widzenia psychologicznego można by takie wnioski wyciągać, że ktoś, kto się boi, zaczyna w pewnym momencie straszyć – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację. Stwierdził, że "celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji". Utrzymywał, że Zachód grozi Rosji m.in. użyciem broni jądrowej. "W przypadku zagrożenia dla naszego państwa, naszej ziemi i narodu wykorzystamy wszystkie niezbędne środki do obrony. To nie jest blef" – powiedział Putin.

 Z punktu widzenia psychologicznego można by takie wnioski wyciągać, że ktoś, kto się boi, zaczyna w pewnym momencie straszyć i to naturalny mechanizm obronny, który się pojawia  powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Piotr Ćwik, komentując groźby formułowane przez Władimira Putina. Wskazał, że "jest to podszyte dość dużym szaleństwem i przekracza kolejne granice". 

 Straszenie ze strony Putina słyszymy od początku tej wojny na Ukrainie przez kolejnych siedem miesięcy  zauważył gość Trójki. Dodał, że Polska, kraje demokratyczne muszą być przygotowane na "kolejne niedobre działania ze strony Rosji", ale "trzeba w tym wszystkim zachować spokój".

– Takim wyznacznikiem tego, jak należy postępować, jak należy się zachowywać, jest pan prezydent Duda  ocenił Piotr Ćwik i nawiązał do wystąpienia Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ– Tłumacząc i opowiadając jako ten, który widział na oczy okrucieństwo wojny na Ukrainie, jako świadek tych wydarzeń, opowiadając o tym, co spotkało Ukraińców i dlaczego tak się stało dodał. 

Pytany, czy zapowiedzi Putina nie są próbą sprowokowania Zachodu, Ćwik zaznaczył, że jest pytanie, jakie informacje do Putina dopływają.  Te informacje być może są w jakiś sposób Putinowi tylko "sączone" i on nie ma pełnego obrazu tego, jak wygląda sytuacja, że świat się zjednoczył  powiedział. 

Jak zauważył, nawet potencjalni sojusznicy, na których Putin liczył, bardzo z dystansem wypowiadają się w sprawie agresji. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

14:04
Piotr Ćwik o militarnych groźbach Putina (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Ćwik (zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 08.45

fc

Polecane