Dom zgodny z naturą. Jak go zbudować?
2022-09-21, 12:09 | aktualizacja 2022-09-21, 17:09
– Ograniczenia można twórczo interpretować, używać tego, co się ma pod ręką, aby obniżyć koszty i komplikacje technologiczne. Z punktu widzenia ekologii są to rozwiązania idealne – mówił w Trójce Jakub Szczęsny, autor książki "Witaj w świecie bez architektów".
Tysiące i setki lat temu ludzie budowali wygodne, bezpieczne, funkcjonalne domy własnymi rękami, w zgodzie z naturą i warunkami otoczenia. Przez lata całkiem zapomnieliśmy o tych metodach, niszcząc przy okazji planetę i pogarszając sobie warunki życia. Teraz nadchodzi czas na renesans budowlanego rękodzieła.
Miraż miejskiego marketingu
Gość Trójki mówił, że do napisania książki skłoniło go wykorzystanie biurowców jako nowych domów. – W wielu krajach Ameryki Łacińskiej można mówić o masowym ruchu, związanym z migracją ludzi ze wsi do miast. Mieszkałem w takim zaadoptowanym miejscu przez kilka tygodni, ci ludzie są dobrze zorganizowani. Ulegamy mirażowi miejskiego marketingu, piękno zaprojektowane przez architektów nie jest najważniejsze – zaznaczył.
W trudnych warunkach powstają genialne pomysły
Jakub Szczęsny opowiedział także o fenomenie podziemnych wsi w czasie wojny w Wietnamie. – To były odpowiedniki wsi naziemnych, stworzone na bardzo dużych głębokościach. Na czas bombardowań przenoszono tam nawet szpitale, domy kultury, właściwie wszystkie dziedziny życia. Okazuje się, że jako ludzie możemy zrobić rzeczy genialne w bardzo trudnych warunkach nas otaczających – podkreślił.
Przeczytaj także
- Wydrukowany dom
- Pałac-zamek znad Loary w podkaliskim Gołuchowie
- Sukcesy polskich architektów. Bogusław Barnaś i jego projekty
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jakub Szczęsny (autor książki "Witaj w świecie bez architektów")
Data emisji: 21.09.2022
Godzina emisji: 12.20
mo