"Pasaż Odkryć" – miejsce w Tarnowie, które warto odkryć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pasaż Odkryć" – miejsce w Tarnowie, które warto odkryć
"Pasaż Odkryć" w Tarnowie to miejsce, które ma popularyzować naukę i technikęFoto: mat. prasowe

Kolejne miasto ma własne centrum nauki i techniki: Tarnów. Położone przy samym rynku, w zabytkowej, gruntownie wyremontowanej kamienicy od niespełna dwóch tygodni przyciąga tłumy. O tym, kim są jego patroni, rozmawiała ze swoim gościem Katarzyna Cygler.

  • "Pasaż Odkryć" został otwarty 9 września. Tylko w ciągu pierwszego weekendu odwiedziło go ponad 1500 osób
  • Sercem "Pasażu Odkryć" jest pięć pracowni, których patronami są postacie sławnych tarnowian: astronomiczna (ks. prof. Michał Heller), hi-tech (Jan Studniarski), techniczna (Jan Szczepanik), przyrodniczo-chemiczna (Karol Olszewski) i ogólnorozwojowa (Aniela Piszowa).

Z niewiedzy do wiedzy, z nudy do ciekawości

Swoją obecnością otwarcie "Pasażu Odkryć" uświetnił ksiądz profesor Michał Heller. – Nazwa "Pasaż Odkryć" została wymuszona przez architekturę tego miejsca, ale to jest bardzo dobre wymuszenie – powiedział, inaugurując jego otwarcie. – Po łacinie "passus" znaczy "krok", a w języku francuskim "passage" to "przejście". "Pasaż Odkryć", przejście odkryć, przejście, które prowadzi z niewiedzy do wiedzy, z niezrozumienia do zrozumienia, z nudy do ciekawości, z mroku do światła. Niech służy miastu i jego mieszkańcom, niech służy nam wszystkim – zachęcał do odwiedzania. Skutecznie, skoro tylko w ciągu pierwszego weekendu przyszło ponad 1,5 tys. osób.

– Projektując ekspozycję i jej narrację, staraliśmy się odwoływać do tego, co jest lokalne, czym najbardziej warto się chwalić. Oparliśmy się więc na postaciach, które są związane z Tarnowem i ich dorobku – tłumaczy Szymon Pitek, kierownik projektu "Pasaż Odkryć". – Mamy więc księdza profesora Michała Hellera, wybitnego astronoma, kosmologa i filozofa, któremu dedykujemy przestrzeń związaną z tymi zagadnieniami: mamy dmuchane planetarium, część ekspozycji opowiadającą o skalach odległości i skalach czasu w kosmosie – wskazuje.

Naukowcy z Tarnowa

Przewodnikiem w części przyrodniczej jest prof. Karol Olszewski, który wspólnie z Zygmuntem Wróblewskim jako pierwsi na świecie skroplili tlen. – Dalej mamy Jana Szczepanika, którego 150 rocznicę urodzin właśnie świętujemy. To polski Edison, wynalazca, odkrywca, innowator. Dedykujemy mu przestrzeń techniczną, gdzie będziemy pracowali w drewnie, metalu, tworzywie i realizowali zajęcia w oparciu o narzędzia ręczne, elektronarzędzia i naszą kreatywność – wyjaśnia rozmówca Katarzyny Cygler.

Pasaż Odkryć w Tarnowie/YouTube Miasto Tarnów


Aniela Piszowa, jedyna w tym gronie kobieta, była żoną właściciela drukarni w Tarnowie. Wcześnie owdowiała, przejęła i rozwinęła biznes zmarłego męża. Była sufrażystką, wydawała prasę, książki, sama pisała. – W jej przestrzeni odwołujemy się do słowa. To miejsce, gdzie chcemy mówić o tekście, druku, typografii, ale także o słowie z perspektywy mówienia, czyli interakcji, efektywnym uczeniu się i zapamiętywaniu – dodaje Szymon Pitek.

Z kolei prof. Jan Studniarski, rektor AGH i patron sali hi-tech, a więc nowoczesnych technologii, zbudował pierwszą w Tarnowie elektrownię.

Przeczytaj także

  • Uśpiona czarna dziura na celowniku naukowców
  • Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom
  • Zabawa, która uczy i inspiruje

Posłuchaj

4:48
W Tarnowie otwarto "Pasaż Odkryć" - centrum popularyzatorskie nauki i techniki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Szymon Pitek (kierownik projektu "Pasaż Odkryć")
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 12.48

pr

Polecane