#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej
2022-09-15, 15:09 | aktualizacja 2022-09-15, 15:09
Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów.
– Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dotyczących dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej – poinformował wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Jak zapewnił, Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury. #PusteRamy to inicjatywa, która ma przypominać o zagrabionym w czasie wojny dorobku kultury.
"Puste ramy"
W ramach trwającej akcji, w dwunastu miastach w całej Polsce zostaną umieszczone tablice przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury. – Ze wszystkich krajów okupowanych podczas II wojny światowej, to właśnie Polska poniosła największe straty, także w dziedzinie kultury i sztuki. Już w trakcie wojny oceniano, że w samych zasobach muzealnych straty wyniosły ponad 50 procent – podkreślał podczas konferencji minister Gliński. – Do dziś w wielu polskich muzeach znajdują się puste ramy – symbol polskich strat wojennych – dodał, zapewniając, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.
Posłuchaj
Zrabowane dzieła – ograbiona kultura
Piotr Gliński przypomniał, że dotychczas strona polska złożyła drogą dyplomatyczną do Rosji dwadzieścia wniosków restytucyjnych, obejmujących kilkanaście tysięcy pojedynczych obiektów. Poinformował również, że Polska przekaże Rosji kolejnych siedem. Wszystkie wnioski dotyczą dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR przez Armię Czerwoną w czasie II wojny światowej.
Jak zaznaczył minister, część obiektów została zidentyfikowana m.in. w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych im. A. Puszkina w Moskwie. Wśród odnalezionych tam dzieł są: "Adoracja Dzieciątka", Lorenzo di Credi – z przedwojennej kolekcji Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk; "Dwoje Świętych" autorstwa Aretino Spinello – utracony z przedwojennej kolekcji Ordynacji Czartoryskich w Gołuchowie; "Madonna z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem" nieznanego artysty włoskiego – utracony z przedwojennej kolekcji Ordynacji Czartoryskich w Gołuchowie; "Chrystus i Jawnogrzesznica", Luca Giordano – utracony z przedwojennej kolekcji Ordynacji Czartoryskich w Gołuchowie; "Madonna z Dzieciątkiem i liliami na tle krajobrazu", nieznany malarz włoski z drugiej połowy XV wieku – utracony z przedwojennej kolekcji Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów w Łodzi; "Portret malarza", Valetin de Boulogne – utracony z przedwojennej kolekcji Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu; oraz "Pejzaż włoski ze sztafażem", Andrea Locatelli-–utracony z przedwojennej kolekcji Pałacu w Wilanowie.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 15.09.2022
Godzina emisji: 14.21
PAP/zch