"Irena". Muzyczny dramat o odwadze i poświęceniu
2022-09-14, 13:09 | aktualizacja 2022-09-14, 21:09
Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował nowatorski spektakl. "Irena" – dramat muzyczny poświęcony Irenie Sendlerowej – opowiada o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło, i o tym, ile warte jest ludzkie życie.
"Irena" to historia, która stała się inspiracją do stworzenia dramatu muzycznego dla twórców i realizatorów z Polski i Stanów Zjednoczonych.
– Temat przyszedł do nas dość niespodziewanie. Półtora roku temu zadzwonił do mnie Włodek Pawlik. Zapytał, czy chcielibyśmy wystawić spektakl, który miał być pokazany w Stanach Zjednoczonych, być może nawet na Broadwayu, ale pandemia temu przeszkodziła – mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Gość audycji przyjął propozycję, a następnie podjęto starania związane z przetłumaczeniem spektaklu z języka angielskiego na polski. – Z wielką radością przystąpiliśmy do pracy nad tą piękną opowieścią o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Irenie Sendlerowej – dodaje dyrektor.
Premiera pełna wzruszeń
Jak podkreśla dyrektor teatru, "Irena" spotkała się z gorącym przyjęciem. Na premierze obecna była m.in. córka Sendlerowej, Janina Zgrzembska, i uratowana przez nią z getta Elżbieta Ficowska.
– Spektakl chcielibyśmy również pokazać w Warszawie. Prawdopodobnie jego premiera w stolicy odbędzie się w marcu przyszłego roku – mówi Kieliszewski.
Przeczytaj także:
- "Irena" – muzyczny spektakl o polskiej bohaterce
- Polsko-amerykański spektakl o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata
Kobieta odważna
Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej niosła pomoc dzieciom w getcie warszawskim. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała w zaufanych polskich rodzinach, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc uratowała z getta kilkaset dzieci. Została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Muzykę do "Ireny" skomponował Włodek Pawlik. Współautorką libretta jest Mary Skinner, a piosenki napisał Mark Campbell. Główną rolę zagrają Oksana Hamerska i Judyta Wende.
ZOBACZ ZAPIS Z PRZYGOTOWAŃ SPEKTAKLU:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Co jeszcze zobaczymy w Poznaniu?
W październiku na deskach poznańskiego Teatru Muzycznego zostanie wystawiony spektakl "Kombinat" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, w którym usłyszymy piosenki Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.
Można będzie zobaczyć też musical "Jekyll & Hide". – To nasz pierwszy nowoczesny musical, który zrobiliśmy tutaj siedem lat temu. Nie możemy się z nim pożegnać, bo publiczność go uwielbia – zaznacza gość audycji. Po raz 180. zostanie zagrana też "Zakonnica w przebraniu".
Posłuchaj
ZOBACZ ROZMOWĘ Z PIOTREM PIWOWARCZYKIEM, współtwórca libretta i tłumaczem spektaklu:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Teatru Muzycznego w Poznaniu.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Przemysław Kieliszewski (dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu)
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 13.45
IAR/kt