"Irena". Muzyczny dramat o odwadze i poświęceniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Irena". Muzyczny dramat o odwadze i poświęceniu
Spektakl "Irena" w Teatrze Muzycznym w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował nowatorski spektakl. "Irena" – dramat muzyczny poświęcony Irenie Sendlerowej – opowiada o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło, i o tym, ile warte jest ludzkie życie.

"Irena" to historia, która stała się inspiracją do stworzenia dramatu muzycznego dla twórców i realizatorów z Polski i Stanów Zjednoczonych.

 Temat przyszedł do nas dość niespodziewanie. Półtora roku temu zadzwonił do mnie Włodek Pawlik. Zapytał, czy chcielibyśmy wystawić spektakl, który miał być pokazany w Stanach Zjednoczonych, być może nawet na Broadwayu, ale pandemia temu przeszkodziła  mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Gość audycji przyjął propozycję, a następnie podjęto starania związane z przetłumaczeniem spektaklu z języka angielskiego na polski.  Z wielką radością przystąpiliśmy do pracy nad tą piękną opowieścią o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Irenie Sendlerowej  dodaje dyrektor.

Premiera pełna wzruszeń

Jak podkreśla dyrektor teatru, "Irena" spotkała się z gorącym przyjęciem. Na premierze obecna była m.in. córka Sendlerowej, Janina Zgrzembska, i uratowana przez nią z getta Elżbieta Ficowska. 

 Spektakl chcielibyśmy również pokazać w Warszawie. Prawdopodobnie jego premiera w stolicy odbędzie się w marcu przyszłego roku  mówi Kieliszewski.


Przeczytaj także:

Kobieta odważna

Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej niosła pomoc dzieciom w getcie warszawskim. Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała w zaufanych polskich rodzinach, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą innych łączniczek i osób zaangażowanych w pomoc uratowała z getta kilkaset dzieci. Została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. 

Muzykę do "Ireny" skomponował Włodek Pawlik. Współautorką libretta jest Mary Skinner, a piosenki napisał Mark Campbell. Główną rolę zagrają Oksana Hamerska i Judyta Wende.


ZOBACZ ZAPIS Z PRZYGOTOWAŃ SPEKTAKLU: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Teatru Muzycznego w Poznaniu. 


Co jeszcze zobaczymy w Poznaniu?

W październiku na deskach poznańskiego Teatru Muzycznego zostanie wystawiony spektakl "Kombinat" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, w którym usłyszymy piosenki Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

Można będzie zobaczyć też musical "Jekyll & Hide".  To nasz pierwszy nowoczesny musical, który zrobiliśmy tutaj siedem lat temu. Nie możemy się z nim pożegnać, bo publiczność go uwielbia  zaznacza gość audycji. Po raz 180. zostanie zagrana też "Zakonnica w przebraniu".


Posłuchaj

4:56
"Irena" – spektakl o Irenie Sendlerowej na deskach poznańskiego Teatru Muzycznego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

  

ZOBACZ ROZMOWĘ Z PIOTREM PIWOWARCZYKIEM, współtwórca libretta i tłumaczem spektaklu: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Teatru Muzycznego w Poznaniu. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Przemysław Kieliszewski (dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu)
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 13.45

IAR/kt

Polecane