Funt bez podobizny Królowej. Jakie zmiany czekają Wielką Brytanię?
2022-09-14, 13:09 | aktualizacja 2022-09-14, 17:09
Wielką Brytanię, po śmierci Królowej Elżbiety II, czekają wielkie zmiany. Podlegać im będą banknoty i monety, mundury policyjne, a nawet hymn. Jak zaznaczają eksperci, cześć zmian wejdzie w życie już teraz. Na inne trzeba będzie jeszcze poczekać.
Brytyjczyków po śmierci królowej Elżbiety II czeka wymiana wszystkich banknotów i monet z podobizną królowej. To jednak niejedyna poważna zmiana w historii brytyjskiego funta w ostatnich kilkudziesięciu latach.
– Od XVIII wieku formalnie w Anglii przeważał pieniądz nominowany w złocie. System monetarny opierał się na funcie szterlingu, podzielonym na dwadzieścia szylingów, z których każdy miał dwanaście pensów. System ten przetrwał do lutego 1971 roku. Miało wtedy miejsce przejście na dziesiętny system monetarny. Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze w latach osiemdziesiątych wymieniano pewny banknoty i monety. Wprowadzenie nowego pieniądza trwało kilkanaście lat – mówiła w Trójce Magdalena Osińska, ekonomista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – Brytyjczycy opierają się dziesiętnym systemom miar, które są znacznie częściej spotykane w świecie. Są zdecydowanie bardziej przywiązani do swoich systemów – dodała.
Wielkie zmiany
W Wielkiej Brytanii wszystkie banknoty i monety noszą wizerunek zmarłej królowej. Teraz pojawią się nowe – sygnowane obliczem króla Karola III. Pieniądze z wyobrażeniem Elżbiety II jeszcze przez pewien czas pozostaną prawnym środkiem płatniczym. Niebawem zostanie wyznaczona data, po której nie będzie można ich już używać. Warto dodać, że gotówka z wizerunkiem królowej jest również używana w takich krajach jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Państwa te również stopniowo zamierzają wycofywać banknoty i monety, na których widnieje podobizna Elżbiety II.
Posłuchaj
Mundur, paszport i hymn
Co więcej, monogram królowej znajduje się na mundurach wielu formacji brytyjskich, w tym policjantów i żołnierzy. Również brytyjski paszport zawiera formułę: "Sekretarz Stanu Jej Brytyjskiej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich, których może to dotyczyć, aby pozwolili okazicielowi tego dokumentu przejść swobodnie bez przeszkód i udzielili okazicielowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna". Nowo wydawane paszporty będą uwzględniały zmianę zaimków osobowych związaną z odmienną płcią nowego monarchy. Stare paszporty zachowają jednak ważność do końca okresu określonego podczas ich wydania.
Zmianie ulegnie również brytyjski hymn narodowy. W miejsce "God Save the Queen" (Boże, chroń królową) powróci dawna wersja przewidziana dla króla płci męskiej "God Save the King" (Boże, chroń króla), zaimki w tekście zostaną odpowiednio zamienione. "Męska" wersja hymnu była ostatni raz używana w 1952 roku, za panowania Jerzego VI, ojca Elżbiety II.
Odśpiewanie hymnu podczas proklamacji Króla Karola III. / Singing of 'God Save the King' after Charles III proclaimed King / 11Alvie
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 14.09.2022
Godzina emisji: 11.36
PAP/zch