Polskie społeczeństwo wypalone zawodowo? Jak temu zaradzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie społeczeństwo wypalone zawodowo? Jak temu zaradzić?
Brak satysfakcji z pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego.Foto: shutterstock/Mercigod

Polacy cierpią na brak satysfakcji z pracy i brakuje im motywacji do działania – tak wynika z opracowanych niedawno raportów. Wypalenie zawodowe dotyczy blisko 65 procent z nas. Na czym polega syndrom wypalenia zawodowego i jak mu zaradzić? 

– Wypalenie zawodowe to zespół objawów, związany z przewlekłym stresem w miejscu pracy, któremu nie udało się zaradzić. Objawia się uczuciem wyczerpania, brakiem energii czy zmęczeniem, a także niemożnością i niechęcią zabrania się za zadania. Dodatkowo towarzyszy temu poczucie negatywizmu i cynizmu, związane z wykonywaną pracą – mówi Weronika Janeczko, psycholog poznawczo-behawioralna.

– Osoby wypalone zawodowo bardzo często szukają pomocy u specjalisty. Zwykle mają już jakieś dalsze objawy, związane z rozwijającym się syndromem wypalenia zawodowego. Np. z depresją, nasileniem lękowym czy z trudnościami w relacjach – usłyszeliśmy w Trójce. 

Brak celu i motywacji

Jak podkreślają eksperci, 65 procent Polaków posiada symptomy wypalenia zawodowego. – Polacy mają poczucie, że w pracy "nic im się nie chce". Brakuje im celu i motywacji do działania. To największe symptomy, które zbadaliśmy – podkreśla Michał Pajdak, współtwórca raportu dotyczącego wypalenia zawodowego wśród Polaków.

Pajdak wskazuje na jeszcze jeden symptom związany z wypaleniem zawodowym, tj. odczuwanie różnych nieprzyjemnych objawów fizycznych jak np. bóle głowy, kręgosłupa czy innych części ciała. Jak zaznacza, ciężko połączyć je z jakąś chorobą.


Przeczytaj także:


L4 na wypalenie zawodowe?

W ostatnich latach wzrosła liczba zwolnień lekarskich, wystawianych z powodu zaburzeń zachowania i chorób psychicznych. – To już jest około 10 procent, ale jeszcze nie można wziąć zwolnienia na wypalenie zawodowe – podsumował Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Posłuchaj

3:22
Syndrom wypalenia zawodowego to już plaga w polskim społeczeństwie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 14.09.2022
Godziny emisji: 6.16

kt/zch

Polecane