Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Palma na Syberii. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

Smutek, spadek formy i kreatywności, niechęć do wykonywania pracy – to pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Czy to doświadczenie oznacza, że od razu musimy zmienić zawód, w który nieraz zainwestowaliśmy mnóstwo wysiłku, nauki i pieniędzy? – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – odpowiada Taisja Laudy, ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa. 

lenistwo brak chęci do pracy prokrastynacja mężczyzna laptop przepracowanie shutter 1200 fizkes.jpg
Lenistwo, a może prokrastynacja? Czym się różnią?

Oddalenie się od prawdy o sobie

W dzień 14 września, czyli dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym, zapytaliśmy o źródło tego stanu i sposoby na radzenie sobie z nim. Jak stwierdziła Taisja Laudy "wypalenie zawodowe następuje wtedy, gdy oddalamy się od prawdy o sobie", definiując ją jako nasze talenty, predyspozycje i wartości.

Gdy wykonujemy zawód, który był marzeniem nie naszym, ale naszych rodziców, wskazanie przyczyny wypalenia zawodowego wydaje się proste. Co, jeśli wybraliśmy pracę zgodną z naszymi talentami i wartościami, a jednak po latach okazuje się, że "to nie to"? Czy problem musi leżeć w nas?

– Nie stawiałabym od razu na to, że "to nie to" – powiedziała Taisja Laudy. – Nawet najpiękniejsza palma zawieziona na Syberię może zginąć. Problem nie dotyczy palmy, tylko środowiska, w którym się znalazła – porównuje ekspertka. – Na początku trzeba zbadać, czy to, co mnie otacza  ludzie, firma, wartości, zasady – to rzeczy, które nas wypalają. Przyczyną nie zawsze musi być wykonywany zawód – tłumaczy.

Posłuchaj

9:00
14 września obchodzimy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Rozmowa z ekspertem rozwiązań Instytutu GALLUPa Taisją Laudy (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wypalenie zawodowe – jak rozpoznać jego źródło?

– Można wziąć kartę papieru i podzielić ją na dwie części. Zapisujemy każdą czynność zawodową, która jest przed nami i wywołuje smutek. To samo robimy z czynnościami, które wywołują radość. Już po tygodniu spacerowania z taką kartką mamy minianalizę naszego wnętrza, która da nam wgląd w to, które czynności nas wypalają. Następnym krokiem będzie zadanie sobie pytania: dlaczego? – doradza gość Trójki.

Taka próba zbadania swoich emocji może uchronić nas przed podjęciem decyzji, której potem możemy żałować. – Wielu ludzi wpada w tę pułapkę i zaczyna kompletnie zmieniać swoje życie. Gdy zainwestowaliśmy w wykonywanie naszej pracy dużo nauki i pieniędzy, to wiąże się z ogromnymi skutkami i ten błąd może nas dużo kosztować. Najpierw badajmy swoje środowisko. Gdy ze środowiskiem jest wszystko dobrze, zaczynajmy badać siebie – podsumowuje Taisja Laudy.


Posłuchaj

1:38
Na czym polega wypalenie zawodowe? Z mikrofonem Trójki wśród przechodniów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak osiągać i nigdy się nie wypalić?/Taisja Laudy

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Taisja Laudy (ekspert rozwiązań Instytutu Gallupa)
Data emisji:
 14.09.2021
Godziny emisji: 7.13, 7.20

kr


Polecane