Czy po śmierci Królowej Elżbiety II zmienią się zasady dotyczące etykiety dworskiej?
- Nigdy nie odzywamy się najpierw do królowej czy też króla. Czekamy, aż on pierwszy się odezwie i wyciągnie rękę - mówi Elżbieta Królikowska-Avis, ekspert ds. brytyjskich.
Król Karol III z małżonką Camilą
Foto: PAP/EPA/MARK MARLOW
- Musimy odróżnić etykietę dworską od zasad dobrego wychowania. Kiedy spotkamy księżniczkę Annę bądź księcia Karola, możemy albo dygnąć, albo skłonić głowę. Ona wyciąga rękę i my wtedy wyciągamy - dodaje rozmówczyni Katarzyny Cygler.
Niesforny książę Filip
O księciu Filipie krążyły różne anegdotki. - On nigdy do końca nie opanował tego kodu brytyjskiego dobrego wychowania. Był postacią dosyć kolorową i ekscentryczną. Najważniejsza dla niego była autoekspresja. Oczywiście trzymał się pewnych zasad. Nigdy nie przekraczał granicy, która dzieliła go od kontrowersji czy skandalu - zaznacza ekspert.
Nowy król z dobrymi manierami
Jak wskazuje Królikowska-Avis, maniery aktualnego króla Karol III są nienaganne. - Dobre wychowanie nie komplikuje życia, tylko je ułatwia. Otwiera jednych ludzi na drugich, tak żeby ich nie urazić i nie obrazić. Wręcz postarać się, aby czuli się w naszym towarzystwie dobrze.
Przyjazna królowa
Królową Elżbietę II określano angielskim słowem "kind". Mawiano, że jest kobietą nie tylko mądrą i uprzejmą, ale też przyjazną, dobrze wychowaną, otwartą na kontakty z innymi ludźmi.
Według ekspertki księżna Kate, aktualna księżna Walii, dostosowała się do surowej etykiety dworskiej, w przeciwieństwie do Meghan Markle, żony księcia Harrego. - To także pokazuje różnicę pokoleń - zaznacza.
- Królowa Elżbieta II - podsumowanie 70 lat panowania
- Nie żyje Elżbieta II. "Łączyła historię z teraźniejszością"
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Elżbieta Królikowska-Avis, ekspert ds. brytyjskich
Data emisji: 13.09.2022
Godziny emisji: 14.23
kt