W weekend wybierz się na spacer po Żoliborzu. Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa
2022-09-13, 12:09 | aktualizacja 2022-09-13, 22:09
Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". - Europejskie Dni Dziedzictwa starają się nawiązywać do tego, co buduje, do tego, co łączy, a nie dzieli - powiedział Michał Cieślak, adiunkt z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
W sobotę 10 września rozpoczęły się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa. W Polsce obchodzone są po raz 15. To ponad 2000 wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym w blisko 500 miejscowościach w całej Polsce. W wielu wydarzeniach uczestniczą przedstawiciele Ukrainy.
Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz wspólnych korzeni kultury europejskiej. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej.
Geneza Europejskich Dni Dziedzictwa
Inicjatorami pomysłu 30 lat temu byli decydenci z Rady Europy. Początkowo wydarzenie miało nieco inny charakter – Wtedy polegało to głównie na organizowaniu imprez przypominających o jedności kulturowej Europy, a w szczególności jej zachodniej części - wspomina gość audycji.
Od połowy lat 90. EDD ewoluowały i zmieniły się w cykl wydarzeń muzealnych i społecznych.
Spacer z przewodnikiem po Osi Saskiej
W sobotę 10 września warszawscy przewodnicy zaprosili rodziny z dziećmi na spacer po tak zwanej Osi Saskiej. Składają się na nią elementy architektoniczne, które były związane z budową rezydencji królewskiej dla Augusta II Sasa.
Prawie dwugodzinna wycieczka szlakiem Osi Saskiej rozpoczęła się u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia z ulicą Karową. W trakcie spaceru uczestnicy poznali historię założenia urbanistycznego, jakim była w XVIII-wiecznej Warszawie Oś Saska.
Odkrywanie Cytadeli Warszawskiej
W niedzielne popołudnie 11 września, na terenie Cytadeli Warszawskiej, również zorganizowano spacer z przewodnikiem. Michał Cieślak powiedział, że zwiedzający mogli zapoznać się szczegółowo z historią tego miejsca.
W gmachu X Pawilonu odbyła się również projekcja filmu "Człowiek świętego imienia - rzecz o Romualdzie Traugucie". Dokument nakręcony między innymi na terenie Cytadeli Warszawskiej przedstawia sylwetkę ostatniego dyktatora powstania styczniowego, który przed egzekucją był więziony w tym miejscu przez carskie władze.
Odkrywanie starego Żoliborza
W najbliższy weekend 17-18 września organizatorzy zapraszają na kolejne spacery z przewodnikiem m.in. po Żoliborzu Oficerskim w Warszawie. Spacer też z historią w tle, ale - jak podkreśla Michał Cieślak - na wesoło, bez najsmutniejszej tematyki. Wędrówka rozpocznie się pod kinem "Wisła", na placu Wilsona. - Będzie można zobaczyć zabudowę dawnego Żoliborza, m.in. dom Jacka Kuronia, willę marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Będzie można poczuć magię miejsca odzyskanego - zaznacza gość audycji.
Natomiast w niedzielę w pałacu Przebendowskich/Radziwiłów, w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości odbędą się warsztaty kaligraficzne, przeznaczone dla najmłodszych.
Posłuchaj
Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury - muzeów, skansenów, parków, ogrodów.
Trzydziesta edycja Europejskich Dni Dziedzictwa objęta jest patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem medialnym projekt objęło Polskie Radio.
Przeczytaj także:
- Rozpoczęły się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa
- Ponad 2 tysiące wydarzeń w prawie 500 miejscowościach. Rozpoczynają się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Michał Cieślak (adiunkt z Muzeum Niepodległości w Warszawie)
Data emisji: 13.09.2022
Godziny emisji: 12.19
kt/iar