Miłka Raulin: wszystko zaczęło się od Śnieżki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłka Raulin: wszystko zaczęło się od Śnieżki
Miłka RaulinFoto: Damian KLAMKA/East News

Pierwszą górską wyprawą przyszłej himalaistki była… kolonijna wycieczka na Śnieżkę. – Wspominam ten dzień bardzo źle. I dobrze. Byłam koszmarnie zmęczona, niezadowolona, wściekła i spocona, ale gdy zobaczyłam te zielone zbocza, to chyba wtedy poczułam, że to jest moja przestrzeń – mówi Miłka Raulin w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość". 

  • Ciekawość świata zaszczepiona w domu. Skąd w Miłce Raulin taka żądza przygód?
  • Samotne wyprawy, czyli sposób na głębsze doświadczanie podróży.
  • Zwykła praca i zdobywanie najwyższych szczytów. Czy można to połączyć?

W domu inspiracją do zdobywania nowych doświadczeń, życia wbrew schematom był tata podróżniczki, który do dziś ją zaskakuje, a momentami wręcz budzi jej niepokój. Jak wtedy, gdy sam, mając dziś ponad 70 lat, przycina drzewa. – Patrzę na niego z przerażeniem, ale on z takim samym przerażeniem pewno patrzy na mnie – przyznaje. – Tata zapalił we mnie świecę przygody, odwagi, ciekawości do wszystkiego, co jest związane z przyrodą – dodaje gość Kasi Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego. 

Najczęściej czytane

Kolejnym przełomowym momentem w życiu była wygrana wycieczka do Peru, na którą wyjechała, pokonując 11 tys. osób z Polski. – Ta wyprawa uświadomiła mi, że mogę zrobić wszystko. Zdobyłam tam prawie sześciotysięcznik. Okazało się, że świat jest wielki, piękny i czeka na mnie. Właściwie wszystko, co sobie wymyślę w głowie, mogę zrealizować. Zaczęłam jeździć w Himalaje, trochę przypadkowo sama, bo grupy, które próbowałam tworzyć, wykruszały się – przyznaje. Właśnie to doświadczenie samotnych podróży okazało się niezwykle cenne. – To był piękny czas, bo zrozumiałam, że podróże samodzielne, gdzie jestem tylko ja i to miejsce, są prawdziwe – deklaruje. 


Posłuchaj

1:40:57
Miłka Raulin o pasji, podróżach i potrzebie równowagi w życiu (Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Połączyć niemożliwe 

Miłka Raulin to podróżniczka, zdobywczyni Korony Ziemi i najmłodsza Polka mogąca poszczycić się trawersem Grenlandii. – Projekt Korony Ziemi dział się równolegle do pracy etatowej, a jestem z wykształcenia inżynierem trakcji elektrycznej, jestem kolejarką, pełnoetatową mamą – mówi gość Trójki, wyliczając wyzwania swojej niecodziennej codzienności. Jak przyznaje, samo zdobycie szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi, nie było tak wielkim wyzwaniem, jak zrobienie tego w tak ograniczonym czasie, jakim dysponowała. Niezwykle trudne było także pozyskanie funduszy na tę wyprawę.  

Siła Marzeń | Miłka Raulin | TEDxLublin/TEDx Talks

***

Tytuł audycji: Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość
Prowadzący: Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski
Gość: Miłka Raulin (himalaistka, podróżniczka, zdobywczyni korony Ziemi, autorka projektu  "Siła Marzeń. Ulepieni z pasji")
Data emisji: 11.09.2022
Godzina emisji: 12.07

gs

Polecane