B. ambasador RP w Londynie: Elżbieta II darzyła Polskę dużą sympatią, dobrze pamiętała wizytę w naszym kraju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jak mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia Arkady Rzegocki, królowa Elżbieta II darzyła Polskę dużą sympatią, podobnie zresztą jak inni członkowie jej rodziny. Były ambasador RP w Londynie zaznaczył, że monarchini dobrze pamiętała swoją wizytę w Polsce w 1996 roku.

Kwiaty, świeczki i tłum ludzi: Brytyjczycy i turyści zebrali się wczoraj przed Buckingham Palace, by symbolicznie powiedzieć "do widzenia" królowej Elżbiecie II. Nie zniechęcił ich zacinający deszcz. Na pobliskiej stacji metra Green Park tłok był tak wielki, że trzeba było wprowadzić specjalny system kontroli ruchu.

Spotkanie z królową

Arkady Rzegocki opowiadał, że jako polski ambasador miał "przywilej spotkania z głową państwa brytyjskiego". Przyznał, że było to "ogromne przeżycie". Jak mówił, miał okazję spotkać się z monarchinią podczas uroczystości wręczenia listów uwierzytelniających czy podczas organizowanych przez dwór królewskich wydarzeń, takich jak np. przedświąteczne spotkania, na których można było porozmawiać z członkami rodziny królewskiej.

Gość Programu 3 Polskiego Radia mówił o wielkiej sympatii, jaką darzyła Polskę królowa, ale też "inne osoby z dworu królewskiego". – Królowa bardzo dobrze pamiętała swoją wizytę w Polsce w 1996 roku – powiedział. Arkady Rzegocki mówił też o "niezwykłym zbliżeniu" Polski i Wielkiej Brytanii w obliczu wojny na Ukrainie. Zaznaczył, że ma ono "trwały charakter", a wpisuje się w nie też "szersze zainteresowanie" Brytyjczyków Polską.


Posłuchaj

13:27
Arkady Rzegocki wspomina królową Elżbietę II (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 Czytaj więcej:


***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Arkady Rzegocki (były ambasador RP w Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 9.09.2022
Godzina emisji: 8.45

nt

Polecane