Tlen na Marsie - przełomowe dokonanie badaczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tlen na Marsie - przełomowe dokonanie badaczy
Możliwości wyprodukowania tlenu na Marsie to jeden z elementów koniecznych do spełnienia, zanim misje załogowe na Czerwoną Planetę staną się faktemFoto: Shutterstock/Supamotion

Łazik Perseverance, wysłany na Marsa w 2020 roku, wykazał, że wytworzenie tlenu na Czerwonej Planecie jest możliwe. Czy sukces technologii to pierwszy krok do tego, by misje załogowe przestały być tylko marzeniem?

W odległości prawie 150 milionów kilometrów od Ziemi, na powierzchni Marsa, działa urządzenie wielkości pudełka na lunch. Jak donoszą naukowcy, osprzęt sprawnie produkuje dokładnie tyle tlenu, co małe drzewko.

– Perseverance od 2021 roku znajduje się w kraterze pradawnego jeziora na powierzchni Marsa. Łazik wyposażony jest w urządzenie o nazwie MOXIE. Od samego początku misji jest ono co jakiś czas uruchamiane po to, by wytworzyć tlen – wyjaśniał w Trójce Rafał Grabiański z portalu zajmującego się postępami w astronomii.

Tlen z dwutlenku węgla 

– Atmosfera marsjańska zawiera śladowe ilości tlenu. Jeśli kiedykolwiek będziemy chcieli wysłać tam misję załogową, tlen będzie potrzeby dla członków lotu, do wytwarzania wody oraz jako paliwo rakietowe, by wrócić na Ziemię – wyliczał gość Trójki. – Na Marsie tlen wytwarzany jest w procesie chemicznym. Dwutlenek węgla stanowi 92% atmosfery Marsa. Pobierany przez urządzenie jest rozdzielany na tlen i tlenek węgla. Póki co tlen wytworzony w urządzeniu jest mierzony i uwalniany na zewnątrz – wyjaśnił Rafał Grabiański.

Posłuchaj

6:29
Tlen na Marsie. Przełomowe dokonanie badaczy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

System łazika reprezentuje szerszą grupę urządzeń zwanych ISRU, co można przetłumaczyć jako "wykorzystanie zasobów dostępnych na miejscu". Dzięki nim wielu zasobów nie trzeba będzie przewozić z Ziemi. "To pierwsza demonstracja, w której w realnych warunkach udało się wykorzystać zasoby innego ciała planetarnego i chemicznie je przetworzyć. Historyczny moment"  mówił profesor Jeffrey Hoffman, naukowiec z misji MOXIE. W trakcie przeprowadzonych już testów urządzenie poradziło sobie z niebagatelnymi wyzwaniami. Jak podają badacze, w zależności od pory roku gęstość atmosfery Marsa może zmienić się aż o sto procent. Temu procesowi towarzyszą też wysokie wahania temperatur. 

Crazy Engineering: Making Oxygen on Mars with MOXIE / NASA Jet Propulsion Laboratory

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (z portalu zajmującego się postępami w astronomii)
Data emisji: 5.09.2022
Godzina emisji: 11.35

IAR

Polecane