Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji

Nie należy mylić jej z lenistwem. Prokrastynacja to nałogowe odkładanie wszystkiego na później. Skąd bierze się to wieczne odwlekanie? Jak prokrastynacja postrzegana jest na rynku pracy?

Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji

Odkładanie rzeczy na później, czyli prokrastynacja, to skłonność wielu dorosłych Polek i Polaków

Foto: Shutterstock

Jak podkreślają specjaliści, zaledwie 15 proc. Polaków przyznaje, że nigdy nie zostawia pracy na ostatnią chwilę. Ci, który to robią, doświadczają właśnie prokrastynacji. Szacuje się, że 80-90 proc. studentów odkłada obowiązki na później. Problem dotyczy jednak nie tylko ich. Okazuje się, że odwlekanie powierzonych nam zadań ma swoje źródło w dzieciństwie.

– Prokrastynacja to rodzaj patologicznego odkładania rzeczy na później. Upośledza ono codzienne funkcjonowanie. Z lęku przed tym, że wykonamy zadanie nie tak, decydujemy się na odłożenie pracy i zajęcie się inną czynnością. Daje nam to poczucie pozornej wolnej chwili. Jednak im bliżej goniącego nas terminu, tym większy odczuwamy lęk związany z wykonaniem powierzonego nam zadania. Niejednokrotnie ze stresu wykonujemy więc swoją pracę znacznie gorzej – wyjaśniała w Trójce Weronika Janeczko, psycholog behawioralno-poznawczy.

Prokrastynacja na rynku pracy 

Jak wyjaśniają specjaliści, prokrastynacja jest zjawiskiem widocznym m.in. na rynku pracy. Osoby ze skłonnością do prokrastynowania spotykane są w wielu miejscach. – Jeśli w zespole będziemy mieć osobę, która wykazuje się skłonnością do prokrastynowania, jej zachowanie może wpływać na zespół i jego morale. Będzie to miało miejsce nie tylko w sytuacji odnoszenia sukcesów i ich celebracji, ale też będzie generowało konflikty. Może się również okazać, że w efekcie skłonności do prokrastynacji, cały zespół nie będzie w stanie wykonać poprawnie powierzonego zadania na czas – tłumaczyła Beata Wolska, menedżer HR.

Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji (Pora na Trójkę)
4:24
+
Dodaj do playlisty
+

 

 "Na jutro"

– Najczęściej odkładamy w czasie rzeczy trudne i stresujące. Czynności te mogą mieć różny charakter, od napisania artykułu, po przeprowadzenie trudnej rozmowy – zaznaczał w jednej z rozmów w Trójce Krzysztof Kossy, psycholog biznesu. – Z łagodną odmianą prokrastynacji można sobie jednak radzić. Pomocna może okazać się metoda małych kroków. Jeśli podzielimy zadanie na etapy, to prościej będzie nam zabrać się do realizacji poszczególnych, mniejszych części – radził.

Mózg, który odkłada na później. O prokrastynacji  Jarosław Michałowski, Joanna Gutral / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiałów reporterskich:  Józef Niewiarowski
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 07.15


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.