Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji
Odkładanie rzeczy na później, czyli prokrastynacja, to skłonność wielu dorosłych Polek i PolakówFoto: Shutterstock

Nie należy mylić jej z lenistwem. Prokrastynacja to nałogowe odkładanie wszystkiego na później. Skąd bierze się to wieczne odwlekanie? Jak prokrastynacja postrzegana jest na rynku pracy?

Jak podkreślają specjaliści, zaledwie 15 proc. Polaków przyznaje, że nigdy nie zostawia pracy na ostatnią chwilę. Ci, który to robią, doświadczają właśnie prokrastynacji. Szacuje się, że 80-90 proc. studentów odkłada obowiązki na później. Problem dotyczy jednak nie tylko ich. Okazuje się, że odwlekanie powierzonych nam zadań ma swoje źródło w dzieciństwie.

– Prokrastynacja to rodzaj patologicznego odkładania rzeczy na później. Upośledza ono codzienne funkcjonowanie. Z lęku przed tym, że wykonamy zadanie nie tak, decydujemy się na odłożenie pracy i zajęcie się inną czynnością. Daje nam to poczucie pozornej wolnej chwili. Jednak im bliżej goniącego nas terminu, tym większy odczuwamy lęk związany z wykonaniem powierzonego nam zadania. Niejednokrotnie ze stresu wykonujemy więc swoją pracę znacznie gorzej – wyjaśniała w Trójce Weronika Janeczko, psycholog behawioralno-poznawczy.

Jak wyjaśniają specjaliści, prokrastynacja jest zjawiskiem widocznym m.in. na rynku pracy. Osoby ze skłonnością do prokrastynowania spotykane są w wielu miejscach. – Jeśli w zespole będziemy mieć osobę, która wykazuje się skłonnością do prokrastynowania, jej zachowanie może wpływać na zespół i jego morale. Będzie to miało miejsce nie tylko w sytuacji odnoszenia sukcesów i ich celebracji, ale też będzie generowało konflikty. Może się również okazać, że w efekcie skłonności do prokrastynacji, cały zespół nie będzie w stanie wykonać poprawnie powierzonego zadania na czas – tłumaczyła Beata Wolska, menedżer HR.

Posłuchaj

4:24
Co masz zrobić dziś, zrób jutro. O problemach prokrastynacji (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 "Na jutro"

– Najczęściej odkładamy w czasie rzeczy trudne i stresujące. Czynności te mogą mieć różny charakter, od napisania artykułu, po przeprowadzenie trudnej rozmowy – zaznaczał w jednej z rozmów w Trójce Krzysztof Kossy, psycholog biznesu. – Z łagodną odmianą prokrastynacji można sobie jednak radzić. Pomocna może okazać się metoda małych kroków. Jeśli podzielimy zadanie na etapy, to prościej będzie nam zabrać się do realizacji poszczególnych, mniejszych części – radził.

Mózg, który odkłada na później. O prokrastynacji  Jarosław Michałowski, Joanna Gutral / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiałów reporterskich:  Józef Niewiarowski
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 07.15


Polecane