Zandberg: powinniśmy iść w stronę opodatkowania emisji CO2, a nie handlu spekulacyjnego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zmiana systemu handlu emisjami to nie jest coś, co nam tej zimy pomoże – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg z Lewicy. Jak stwierdził, należy odejść od spekulacyjnego handlu prawami do emisji, ale przed zimą potrzebne są rozwiązania doraźne. 

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu ma zaproponować francuskiemu prezydentowi zawieszenie albo zmianę wysokości opłat za emisję dwutlenku węgla. Cena jednostki emisji wzrosła do ponad 99 euro. Od początku sierpnia wzrost wyniósł 28 proc.

 Powinniśmy iść w stronę opodatkowania emisji, a nie handlu spekulacyjnego  ocenił w "Salonie politycznym Trójki" Adrian Zandberg. Jak wskazał, problem ze spekulacjami "uderza w nas dużo mocniej niż w inne kraje", ponieważ dużo mocniej i przez dłuższy czas uzależniliśmy się od paliw wysokoemisyjnych.

 Ja naprawdę nie potrafię zrozumieć, czemu ciągle nie ruszyła budowa elektrowni jądrowej  przyznał.

Odnosząc się do kryzysu energetycznego i wojny na Wschodzie, Zandberg podkreślił, że "dzisiaj potrzebujemy rozwiązań doraźnych".

 Rozwiązań, które spowodują, że uda się i nam w Polsce, i w całej Europie w miarę bezpieczny sposób przetrwać tę zimę  powiedział, wskazując, że to jest odpowiedzialność rządzących w Polsce i w UE.

 Zmiana systemu handlu emisjami to nie jest coś, co nam tej zimy pomoże. Trzeba być realistami  ocenił gość Trójki. Wyjaśnił, że proces podejmowania decyzji na poziomie międzypaństwowym jest długotrwały i w perspektywie tej zimy i wiosny to nic nie zmieni. 


Posłuchaj

13:13
Adrian Zandberg o emisjach CO2 i systemie energetycznym (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Adrian Zandberg (Lewica)
Data emisji: 29.08.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/mk

Polecane