Mielno – przystań rybacka, zabytkowe organy i… UFO
2022-08-16, 09:08 | aktualizacja 2022-08-17, 12:08
Aktywny plażing, koncerty organowe wykonywane na zabytkowym instrumencie, a do tego… Chłopy i labirynt UFO – te i wiele innych atrakcji oferują Mielno. Po miasteczku i okolicach oprowadzała nas jego mieszkanka Anna Ledochowicz.
Gdzie te Chłopy?
Mielno to liczące 2914 mieszkańców miasto w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Großmöllen. W 1947 r. ustalono urzędowo nazwę Mielno, które nawiązuje do wyrazu "mielizna" oraz kaszubskiego słowa "miałki", czyli "płytki".
To nie koniec ciekawostek związanych z miejscowym nazewnictwem. Zwiedzanie we wtorkowym wydaniu cyklu "W Polskę" rozpoczęliśmy od wsi o dźwięcznej nazwie Chłopy, gdzie znajduje się przystań rybacka.
– Można zobaczyć, jak rybak oprawia świeżo złowioną rybę, można ją kupić, albo delektować się już przyrządzoną w bardzo wielu zlokalizowanych tam smażalniach. W Chłopach znajduje się też Skarbnica Wioski Rybackie – nasze regionalne muzeum, które utworzono na wniosek samych mieszkańców. Znajduje się tam wiele eksponatów związanych z prostym rybackim życiem – narzędzia, które rybacy wykorzystywali jeszcze kilkadziesiąt lat temu do połowów ryb, a także odrestaurowana rybacka chata – opisywała nasza przewodniczka Joanna Ledochowicz.
- W Bieszczady! Ustrzyki Dolne i Korona Ustrzyckich Gór;
- Sery, truskawki i ślady dawnych Słowian. Atrakcje Korycina na Podlasiu;
- Beskidy. Na szlaku góralskich bacówek.
Organy z historią
Poza rybami warto polecić wybranie się nad jezioro Jamno, które uznawane jest za jedno z największych w Polsce. – Dookoła jeziora rozciąga się bardzo ciekawa trasa turystyczna. Mieszkańcy nazywają ją "opaską". Dzięki niej większą część jeziora można objechać na rowerze, przejść z kijkami lub w ramach spaceru – informowała rozmówczyni Jacka Frentzla.
Mielno i okolice to także (jedna z najwyższych w Polsce) latarnia morska w Gąskach, z której można podziwiać całe wybrzeże oraz dwa zabytkowe kościoły, gdzie przez całe wakacje odbywają się koncerty muzyki klasycznej wykonywane na zabytkowych organach. – Współpracujemy z Filharmonią Koszalińską, a więc z artystami nie tylko z Koszalina, ale i z całego świata. W Koszalinie od wielu lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy. Artyści koncertują we wszystkich kościołach w całym powiecie, również w Mielnie i w Sarbinowie – opowiadała mielnianka.
UFO w Niegoszczy
Z możliwości udziału w koncercie chętnie skorzystają dorośli. A dzieci? Dla nich okolica oferuje Kosmiczny Labirynt Mielno w Niegoszczy. Zanim wejdzie się w zawiłe korytarze porośniętego kukurydzą labiryntu, warto ściągnąć na smartfon specjalną aplikację, w której mali kosmici podpowiadają nam, jak znaleźć drogę do wyjścia.
– To ile czasu potrzebujemy na przejście Kosmicznego Labiryntu, zależy od tego, jak będziemy sobie radzić z multimedialnymi ufoludkami. Kukurydza jest bardzo wysoka, więc nie da się podskoczyć, by zobaczyć, który kierunek wybrać. Niektórzy znajdują drogę dłużej, nawet do dwóch godzin, a niektórym wystarczy nawet 40 minut – mówiła Anna Ledochowicz.
Aktywne plażowanie w Mielnie
Jak zachodniopomorskie to i plaża. I tu na turystów, nie tylko na tych, którzy lubią leżeć plackiem na gorącym piasku, czeka wiele miłych chwil. – Przez całe wakacje w wielu miejscowościach gminy Mielno organizowane są strefy aktywnego plażingu. Nasi animatorzy zapraszają do wspólnej zabawy – można poćwiczyć jogę, wypić wspólnie kawę albo rodzinnie wziąć udział w rozgrywkach piłki plażowej. Jest też plażowe przedszkole i strefa chilloutu, gdzie można popatrzeć na plażę, a wieczorem posłuchać dobrej muzyki.
Wakacje zbliżają się ku końcowi, ale nic straconego. I jesienią i zimą w Mielnie oraz okolicznych miejscowościach nie ma czasu na nudę. – Również jesienią nasza gmina jest przepiękna – morze wygląda wtedy zupełnie inaczej. W środku zimy w Mielnie organizowany jest największy w Polsce zlot morsów – zachęcała nasza przewodniczka.
Posłuchaj
Mielno deptak i plaża 13-07-2022/Nasze Pomorze
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem: W Polskę
Autor cyklu: Jacek Frentzel
Gość: Anna Ledochowicz (mieszkanka Mielna)
Data emisji: 16.08.2022
Godziny emisji: 9.35
kr