Jazzowe serce Paryża. Niegasnąca muzyczna fascynacja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazzowe serce Paryża. Niegasnąca muzyczna fascynacja
Muzycy grający na jednej z ulic ParyżaFoto: shutterstock/Elena Dijour

– Jazz narodził się na Nowym Kontynencie, w Nowym Orleanie na początku XX wieku, ale już mniej więcej ćwierć wieku później dotarł na Stary Kontynent i tu pojawia się kwestia sporna: które europejskie miasto można uznać za stolicę jazzu? Do tego miana pretendują: Berlin, Londyn, Kopenhaga, Sztokholm i oczywiście Paryż – wylicza Monika Małkowska.

O prymacie stolicy Francji przekonany był min. Malcolm McLaren, zakochany w Paryżu od swych szczenięcych lat, od kiedy tylko zaczął sam pokonywać kanał La Manche i samodzielnie zapuszczać się w paryskie bulwary i ulice. Na jego wspomnieniowej płycie "Paris" jest utwór zatytułowany "Paris is jazz". 

Czytaj także: 

To w paryskich klubach, zwłaszcza w dzielnicy łacińskiej, najwcześniej, już w latach 20. XX wieku, pojawili się muzycy afroamerykańscy, jako że nie przestrzegano tu zasad segregacji rasowej. A w czasie okupacji, kiedy naziści mieli na celowniku  jazzmanów o kolorze skóry innym niż biała, paryskie kluby stały się miejscami specyficznego oporu. Podziemne lokale, gdzie grano muzykę improwizowaną rodem z Nowego Orleanu, zmieniały często adresy, a żeby wejść do środka, trzeba było podać tajemne hasło.

Tym razem Monika Małkowska zaserwowała słuchaczom mieszankę staroci i nowego jazzu, także wymieszanego – z innymi gatunkami muzycznymi. A w Paryżu takie koktajle najlepiej smakują. W audycji staraliśmy się wyobrazić sobie, że jest koło północy i oto jesteśmy w boîte de nuit, gdzie koncertują najlepsi. A słuchając ich muzyki, można tańczyć.


Posłuchaj

49:55
O północy w Paryżu, czyli jazzowe szaleństwo (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 15.09

Polecane