Kosmiczne inspiracje. Obserwacje UFO i teorie spiskowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kosmiczne inspiracje. Obserwacje UFO i teorie spiskowe
Doniesienia o UFO (Unidentified Flying Object), czyli NOL (niezidentyfikowanym obiekcie latającym), rozpalają emocje ludzi na całym świecieFoto: Shutterstock.com/Marti Bug Catcher

Tym razem "Francuski łącznik" bujał muzycznie po nieboskłonie, a słuchali go nawet mieszkańcy najodleglejszych zakątków kosmosu. Zapewniała o tym autorka programu Monika Małkowska, a to wszystko za sprawą Światowego Dnia UFO.

  • Kiedy pojawiło się UFO? Historia obserwacji;
  • Latające spodki i popkultura;
  • Incydent w Roswell. Wciąż rozpala wyobraźnię?

Za początek obserwacji UFO, czyli niezidentyfikowanych obiektów latających, przyjmuje się rok 1878, kiedy to o pierwszym takim incydencie donosiła gazeta "Denison Daily News", przytaczając relacje jednego z lokalnych rolników. Od tamtej pory obserwacje statków kosmicznych stały się częścią informacji, wielokrotnie tych traktowanych z przymrużeniem oka, jak i popkultury. Jednak jak zwraca uwagę Monika Małkowska, informacje o wizytach kosmitów pojawiają się ze zmienną częstotliwością. – Apogeum wizyt istot pozaziemskich nastąpiło w latach 70., co oczywiście przełożyło się na obrazy filmowe – dodaje. To właśnie dlatego audycję rozpoczął fragment ścieżki dźwiękowej z obrazu "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", chyba najbardziej znanego ufologicznego filmu.

Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia (1977) Zwiastun - poral.eu/Blu-ray / 4K Ultra HD / poral eu

Powstało wiele hipotez na temat, co to takiego i jaka jest natura UFO. Popkultura dorobiła do tego własne obrazy, tłumaczenia i sentymenty. Napisano mnóstwo prac naukowych opisujących subkultury środowiska UFO z perspektywy antropologicznej. Był to jeden z najpopularniejszych tematów wczesnego Internetu. Ufologia zainspirowała też artystów. A jeśli nawet nie samo UFO, to zjawiska dziejące się na niebie i dążenie ludzkości do podboju kosmosu. 

David Bowie – Space Oddity (Official Video)/David Bowie

Incydent w Roswell. Co wiemy po latach?

Jednym z wydarzeń przez lata rozpalających zbiorową wyobraźnię był incydent w Roswell. Poprzedziły go liczne obserwacje UFO na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Obiekty widziano zwłaszcza w pobliżu baz wojskowych. 2 lipca 1947 roku Dan Wilmot wieczorem dostrzegł na niebie szybko przemieszczający się obiekt, który wyglądał jak dwa talerze zwrócone wewnętrzną stroną ku sobie. 


Posłuchaj

49:12
Marsjanie, loty w Kosmos i marzenia pod niebem pełnym gwiazd, czyli Światowy Dzień UFO (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Następnego dnia miejscowy rolnik William Brazel znalazł na polu wiele dziwnych przedmiotów, nieprzypominających niczego, co mogło zostać stworzone na Ziemi. Były porozrzucane na obszarze kilometra. W okolicach zaczęły rozprzestrzeniać się plotki o katastrofie statku kosmicznego. 8 lipca 1947 roku rzecznik prasowy pobliskiej bazy wojsk powietrznych potwierdził lokalnej gazecie "Roswell Daily Record" informację o odnalezieniu wraku latającego spodka.

 Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 2.07.2022
Godzina emisji: 15.08

gs

Polecane