Zatrzymać czas, czyli ulotne chwile w piosenkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zatrzymać czas, czyli ulotne chwile w piosenkach
Charles Aznavour - przyjemna chwila w towarzystwie psaFoto: PAP / KEYSTONE / PATRICK AVIOLAT

Nad istotą czasu dumali fizycy i filozofowie. Ulotne chwile próbowali  natomiast zatrzymać w formie piosenek artyści, którzy wystąpili w tym wydaniu audycji.

"Teraz" to czas, którego nie ma – tak przynajmniej uważał Arystoteles. Życie bieżącą chwilą, bez rozpamiętywania przeszłości i zamartwiania się przyszłością,  to umiejętność, którą warto w sobie pielęgnować. Może w tym pomóc zatopienie się w muzyce płynącej z głośników.

Christophe Maé chciał być sportowcem, potem cukiernikiem, ale wszystko zmieniło się, gdy dostał jedną z głównych ról w musicalu "Le Roi Soleil", opowiadającym o życiu francuskiego króla-słońce Ludwika XIV. W piosence "Il est où le bonheur" zastanawia się, gdzie jest to szczęście, za którym gonił przez całe życie. Towarzyszy jej teledysk przedstawiający artystę w różnych momentach jego życia – od mężczyzny w średnim wieku po leciwego staruszka.

źródło: YouTube / Christophe Maé 

"Od teraz nie będziemy już razem, moje serce przysypią gruzy tego świata, który nas przypomina; od teraz nie będę mówił. że kocham; od teraz ja, który chciałem żyć w twoim cieniu, będę własnym cieniem" – te dramatyczne słowa wyśpiewał Charles Aznavour w utworze "Désormais". Artysta nieraz w swym życiu bywał zakochany, nie zawsze z wzajemnością.

źródło: YouTube / Charles Aznavour

"Teraz" to po włosku "Adesso". Taki właśnie tytuł nosi piosenka śpiewana przez duet Diodato & Roy Paci. "Wszystko to, co mamy jest teraz i tylko to będziemy mieli" – takie słowa padają w nagranym w 2018 roku utworze, który zachęca do oderwania wzroku od ekranu smartfonu i popatrzenia w niebo, a także do rozmawiania ze sobą bez konieczności używania klawiatury.

źródło: YouTube / Diodato

Starszy o trzy dekady jest przebój "(I've Had) The Time of My Life" w wykonaniu amerykańskiej pary damsko-męskiej Jennifer Warnes & Bill Medley. Nagrodzona Oscarem piosenka z kinowego blockbustera "Dirty Dancing" zaczyna się od słów: "Teraz miałem najlepszy czas w życiu, nigdy wcześniej się tak nie czułem". Za wszystkim oczywiście stała miłość, która potrafi sprawić, że czas przestaje istnieć.

źródło: YouTube / BillMJennWVEVO

Posłuchaj

48:28
Zatrzymać czas, czyli ulotne chwile w piosenkach (Francuski Łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 16.07.2022
Godzina emisji: 15.07

kc

Polecane