Urodziny internetu w Polsce. Ponad 30 lat temu wysłano pierwszy mail

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny internetu w Polsce. Ponad 30 lat temu wysłano pierwszy mail
Internet w Polsce obchodzi urodziny. 31 lat temu wysłano pierwszego maila z uniwersyteckiego komputera, dziś coraz częściej wysyłamy je z telefonuFoto: shutterstock/oatawa

Polski internet obchodzi swoje urodziny. Dokładnie 31 lat temu - 17 sierpnia 1991 roku wysłano pierwszego polskiego maila. Wiadomość napisaną przez pracownika Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odebrano w Kopenhadze.

Codziennie wysyłanych jest około czterdziestu miliardów maili. Wiadomości elektroniczne stały się w ostatnich latach główną formą komunikacji. Pierwszy polski mail został wysłany dokładnie 31 lat temu. Warto podkreślić, że nie miał on formy znanej nam współcześnie. Było to raczej połączenie, które pozwoliło skomunikować się z uniwersytetem w Kopenhadze. Trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze.

Po pierwszych próbach przyszedł czas umasowienia. Dokładnie 20 grudnia 1991 roku do internetu zostały przyłączone pierwsze komputery w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską.

Posłuchaj

1:17
Urodziny internetu w Polsce. Pierwszy mail wysłano 31 lat temu (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia internetu

Internet powstał w latach 80. XX wieku na potrzeby CERN, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Szwajcarii, jako jego wewnętrzna sieć. Pierwsza firma komercyjna rozpoczęła działalność online w sierpniu 1991 roku. Wówczas też do sieci podłączyła się także Polska. Uruchomienie internetu w naszym kraju kosztowało niepełna 44 tysiące złotych. Dokładnie taką dotację dostali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego od Komitetu Badań Naukowych. Za te środki mieli połączyć sieci z kilku różnych uczelni i podłączyć je do tych istniejących już za granicą.

W styczniu 1992 roku w Polsce było 2 tysiące internautów. Do 1994 roku polski internet był prawie wyłącznie siecią akademicką. Jedynym operatorem internetu w Polsce była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Wraz z rozwojem sieci, zwiększeniem jej dostępności zaczęły powstawać pierwsze portale internetowe. Niektóre z nich funkcjonują do dziś. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 7.19

PR24

Polecane