Teatr Grot. Niezależna droga twórcza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr Grot. Niezależna droga twórcza
Jak działają niezależni twórcy teatralni?Foto: Shutterstock.com/Kozlik

Miejsce współczesnego aktora to już nie zawsze teatr stacjonarny i stały angaż. Wielu artystów decyduje się na rozpoczęcie własnej, niezależnej drogi twórczej. Teatr Grot z podwarszawskiego Józefowa jest doskonałym przykładem na to, że artyści mogą sobie świetnie radzić w niewielkim teatrze.

– To nie jest tak, że sami zdecydowaliśmy się na taką drogę. Są to poniekąd decyzje spowodowane różnymi przesunięciami w życiu. Głód tworzenia, mówienia własnym głosem, dotykania treści, które nas poruszają, zmusił nas do poszukania przestrzeni, w której możemy się wypowiadać – nie tylko jako etatowi artyści, którzy powinni się dostosować do programu narzuconego przez instytucje. Tu możemy sięgnąć po to, co nam w duszy gra – mówi Kinga Głogowska, artystka Teatru Grot.

Drogi równoległe

– W przyszłym roku będę obchodził 25-lecie pracy artystycznej. Przez 20 lat byłem etatowym pracownikiem różnych teatrów w Polsce, ostatnio Teatru Polskiego w Warszawie. Zaczęliśmy z Kingą działać, występować razem i jako że współpracowało nam się bardzo dobrze, postanowiliśmy tworzyć równolegle. Ja pracowałem w teatrze, Kinga w operze, ale ta wspólna droga bardzo nas pociągnęła i tak powstał Teatr Grot – opowiada Arkadiusz Głogowski, dyrektor Teatru Grot.

Owocna współpraca

Jaki jest sposób na takie samodzielne teatralne działanie? – Współpracujemy z wieloma ośrodkami kultury, muzeami. Tak powstał m.in. nasz spektakl "Boski Elwiro" o wielkim malarzu i architekcie Michale Elwiro Andriollim, twórcy stylu świdermajer. Spotkałem się z dyrektorem Muzeum Ziemi Mińskiej, opowiedziałem mu o pomyśle na spektakl. Był zafascynowany postacią Andriollego, który mieszkał w Mińsku Mazowieckim, a który potem przeprowadził się do Józefowa – stąd właśnie nasz pomysł. Mając takiego partnera, wspaniale nam się produkowało przedstawienie. Pozyskaliśmy dotację, zaprosiłem do współpracy twórców, których znałem wcześniej: aktorów, muzyków, scenarzystów – opowiada Artur Głogowski.


Posłuchaj

9:13
Teatr Grot - niewielki, niezależny, prężnie działający (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W rozmowie z Katarzyną Cygler Kinga i Artur Głogowscy opowiadają szerzej o swojej drodze zawodowej, zdradzają także plany Teatru Grot na najbliższą przyszłość, także te zagraniczne.

Boski Elwiro, reżyseria Arkadiusz Głogowski, Teatr Grot / Arkadiusz Głogowski

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Kinga i Artur Głogowscy (twórcy Teatru Grot)
Data emisji: 9.08.2022
Godzina emisji: 12.45

Polecane