Krzysztof Sobolewski: czas na ustępstwa Polski wobec Komisji Europejskiej się skończył

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W traktatach UE są zapisane możliwości i argumenty, których można wobec niej użyć. Będziemy starali się wykorzystać wszystkie z nich. Na razie sygnalizujemy, że czas na ustępstwa Polski wobec Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej się skończył – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

– Jeśli byłaby próba zablokowania wypłaty Polsce głównej części z funduszy europejskich i Komisja Europejska próbowałaby nas docisnąć do ściany, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale, i odpowiedzieć ogniem zaporowym – powiedział w poniedziałek na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski.

Pytany w radiowej Trójce o to, czemu ma służyć zaostrzenie kursu wobec Unii Europejskiej, sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości odparł, że "trudno jest inaczej niż w sposób zdecydowany reagować na działania Unii Europejskiej, gdy ta nie dotrzymuje słowa, ustalonych umów, przekracza granice, których nie powinna przekroczyć, oraz stawia kolejne żądania, gdy sama nie wywiązała się z wcześniejszych zobowiązań".

Odniósł się zarazem do pojawiających się głosów na temat wyjścia naszego kraju ze Wspólnoty. – Podkreślam, nic takiego nie ma i nie będzie miało miejsca. Dopóki rządzi PiS, dopóty Polska będzie miała swoje miejsce w UE – zaznaczył. – Natomiast chcemy, aby Wspólnota była tym, do czego Polska wstępowała, to znaczy Europą państw solidarnych i partnerskich – wskazał.

Fundusze unijne dla Polski

Krzysztof Sobolewski dodał ponadto, że "ze strony rządu spełniono wszystkie wymagania, które KE stawiała w kwestii KPO, co potwierdzono, przyjmując plan do realizacji". – Spodziewaliśmy się zatem, że kolejnym etapem będzie wypłacenie pierwszej transzy pieniędzy dla Polski – powiedział.

– Na szczęście w traktatach Unii Europejskiej, które leżą u podstaw jej powstania, są zapisane możliwości i argumenty, których można wobec niej użyć. Będziemy starali się wykorzystać wszystkie z nich. Na razie sygnalizujemy, że czas na ustępstwa Polski wobec Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej się skończył – zapowiedział sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:57
Krzysztof Sobolewski: czas na ustępstwa Polski wobec Komisji Europejskiej się skończył (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Sobolewski (sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 9.08.2022 r.
Godzina emisji: 08.45

ng/kr

Polecane