Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie

W tym roku mija dokładnie pół wieku od XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Świat zapamiętał je m.in. z powodu tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, Polacy – dzięki znakomitej postawie naszych sportowców. Ale były to także igrzyska niezwykłe pod względem wizualnym. I właśnie temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego", otwarta na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego" plakat

Foto: mat. prasowe

  • IO w Monachium to największy sukces polskich sportowców: zdobyli łącznie 21 medali (7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych), zajmując siódme miejsce w klasyfikacji medalowej – najwyższe w historii
  • Podczas IO w Monachium Palestyńczycy z organizacji Czarny Wrzesień dokonali ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło 9 olimpijczyków z Izraela

28. wybitnych artystów

– Te igrzyska były wyjątkowe ze względu na sztukę, która stanowiła ich oprawę. Odpowiadał za nią niemiecki grafik Otl Aicher, jeden z największych i najważniejszych projektantów graficznych, profesor Hochschule für Gestaltung Ulm. Zaprojektował właściwie całą wizualną sferę IO w Monachium, piktogramy jego autorstwa przedstawiające poszczególne dyscypliny sportu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie użytkowych znaków graficznych – opowiada Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Zwrócił się on także do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie na zbliżające się igrzyska plakatów nawiązujących tematycznie do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej. Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata, m.in. David Hockney, Allen Jones, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely, Jan Lenica. I dlatego te igrzyska były tak niezwykłe – wskazuje.

Oryginalne plakaty i pamiątki

Oprócz oficjalnych plakatów informacyjnych wydrukowano także tych 28 prac zaproszonych artystów. Na wystawie "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego" zorganizowanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, którą można oglądać na Stadionie Śląskim w Chorzowie, jest ich 21. – Nie mamy niestety 28, niemniej jest to ogromna kolekcja. To są plakaty oryginalne, ten pierwszy wydruk – zapewnia Trójkowy gość.

Oprócz plakatów na wystawie można również zobaczyć pamiątki związane z tamtymi igrzyskami: oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, słynny jamniczek "Waldi", także zaprojektowany przez Otla Aichera, który był pierwszą oficjalną maskotką olimpijską.

Wystawa potrwa do końca października 2022 r.

Przeczytaj także


Wystawa plakatów XX IO w Monachium (Trójka do trzeciej)
5:02
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Iwona Mohl (dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu)
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 12.39

pr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.