Plakaty z XX Igrzysk Olimpijskich w Monachium na Stadionie Śląskim w Chorzowie
W tym roku mija dokładnie pół wieku od XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Świat zapamiętał je m.in. z powodu tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego, Polacy – dzięki znakomitej postawie naszych sportowców. Ale były to także igrzyska niezwykłe pod względem wizualnym. I właśnie temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego", otwarta na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Wystawa "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego" plakat
Foto: mat. prasowe
- IO w Monachium to największy sukces polskich sportowców: zdobyli łącznie 21 medali (7 złotych, 5 srebrnych, 9 brązowych), zajmując siódme miejsce w klasyfikacji medalowej – najwyższe w historii
- Podczas IO w Monachium Palestyńczycy z organizacji Czarny Wrzesień dokonali ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło 9 olimpijczyków z Izraela
28. wybitnych artystów
– Te igrzyska były wyjątkowe ze względu na sztukę, która stanowiła ich oprawę. Odpowiadał za nią niemiecki grafik Otl Aicher, jeden z największych i najważniejszych projektantów graficznych, profesor Hochschule für Gestaltung Ulm. Zaprojektował właściwie całą wizualną sferę IO w Monachium, piktogramy jego autorstwa przedstawiające poszczególne dyscypliny sportu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie użytkowych znaków graficznych – opowiada Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Zwrócił się on także do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie na zbliżające się igrzyska plakatów nawiązujących tematycznie do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej. Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata, m.in. David Hockney, Allen Jones, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely, Jan Lenica. I dlatego te igrzyska były tak niezwykłe – wskazuje.
Oryginalne plakaty i pamiątki
Oprócz oficjalnych plakatów informacyjnych wydrukowano także tych 28 prac zaproszonych artystów. Na wystawie "Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego" zorganizowanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, którą można oglądać na Stadionie Śląskim w Chorzowie, jest ich 21. – Nie mamy niestety 28, niemniej jest to ogromna kolekcja. To są plakaty oryginalne, ten pierwszy wydruk – zapewnia Trójkowy gość.
Oprócz plakatów na wystawie można również zobaczyć pamiątki związane z tamtymi igrzyskami: oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, słynny jamniczek "Waldi", także zaprojektowany przez Otla Aichera, który był pierwszą oficjalną maskotką olimpijską.
Wystawa potrwa do końca października 2022 r.
Przeczytaj także
- "Podróże na wschód". Dorobek krajów arabskich i Azji Centralnej w Muzeum Azji i Pacyfiku
- Sztuka tatuażu dawniej i dziś. Intrygująca wystawa
- Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Iwona Mohl (dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu)
Data emisji: 3.08.2022
Godzina emisji: 12.39
pr