Podrasowane krasnorosty. Sukces naukowców z UW
2022-07-27, 11:07 | aktualizacja 2022-07-27, 15:07
Służą do produkcji kosmetyków, biopaliw i produktów spożywczych, potrafią też oczyszczać środowisko z metali ciężkich – naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wyhodowali nowy szczep krasnorostów, który potrafi funkcjonować w naturalnych warunkach.
Krasnorosty są rodzajem mikroalg, które z roślinami wyższego rzędu łączy zdolność do fotosyntezy. Oznacza to, że potrafią zamieniać w biomasę znajdujące się w atmosferze dwutlenek węgla i wodę, wykorzystując do tego światło słoneczne. Mikroalgi, będące jedną z najstarszych form życia na Ziemi, używane są powszechnie do produkcji kosmetyków; mają też inne, ciekawe zastosowania.
Obiecujące są efekty eksperymentów z biopaliwami produkowanymi z tych niepozornych organizmów. Kilka lat temu w Kalifornii furorę zrobił samochód napędzany mikroalgami. Służą one także do produkcji barwników stosowanych w przemyśle tekstylnym i spożywczym – zawdzięczamy im np. lody koloru niebieskiego.
Stresowanie krasnorostów
Krasnorosty naturalnie występują w środowisku pochodzenia wulkanicznego. Co za tym idzie, najlepiej czują się w otoczeniu o bardzo niskim pH i wysokim zasiarczeniu, niestraszne im też duże stężenia metali ciężkich, niszczących inne formy życia.
Naukowcom z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego udało się wyhodować nowy szczep krasnorostu o wyjątkowych właściwościach. Zastosowali do tego trik z dziedziny biologii molekularnej, zwany ukierunkowaną ewolucją. – To bardzo prosty trik: poddajemy komórki pewnemu czynnikowi stresowemu. U nas było to podwyższenie pH do poziomu neutralnego, takiego jaki mają na przykład nasze łzy. Dzięki temu byliśmy w stanie zmienić ekspresję tego organizmu tak, aby mógł on świetnie funkcjonować w nowych warunkach – opowiadała w Trójce prof. Joanna Kargul.
Zaletą nowego szczepu jest to, że można go hodować w warunkach niewymagających dużego nakładu energii. Ma on też wyższą niż w przypadku innych mikroalg zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wykorzystywanych m.in. w branży kosmetycznej i paliwowej. – To jeden z jego wielkich atutów – zapewniała rozmówczyni Witolda Lazara.
Jednym z możliwych zastosowań krasnorostów wyhodowanych na Uniwersytecie Warszawskim jest tzw. bioremediacja, czyli oczyszczanie środowiska z metali ciężkich.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Joanna Kargul (Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 27.07.2022
Godzina emisji: 11.33
kc