Ustawa o dodatku węglowym. Zalewska: ci, którzy zainwestowali w inne źródła energii nie są dyskryminowani

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Osoby, które zainwestowały w inne źródła energii "dostały różnego rodzaju dopłaty". Ustawa o dodatku węglowym nikogo nie dyskryminuje – zapewniała w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska. Gośćmi Beaty Michniewicz byli też: Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (doradca prezydenta RP) oraz Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, Koalicja Polska).

Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym. Za głosowało 261 posłów, 36 było przeciw, 149 wstrzymało się od głosu. Przepisy zakładają wypłatę 3 tysięcy złotych dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. Dostanie go każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel.

– Ustawa, którą zaproponował PiS jest niekonstytucyjna. Ustawa ta dyskryminuje osoby, które zainwestowały w inne źródła energii, do czego zresztą wcześniej rząd zachęcał. Ci ludzie zostali teraz z "ręką w nocniku". Nie jesteśmy z założenia przeciwni dodatkom osłonowym. Myślę, że zdążymy wypracować projekt, który będzie dedykowany wszystkim, ale to musi być na przykład jakiś bon energetyczny a nie dodatek – mówiła w "Śniadaniu w Trójce" Izabela Leszczyna posłanka Koalicji Obywatelskiej.  

Nikt nie jest dyskryminowany

Do zarzutów odniosła się europosłanka PiS Anna Zalewska. Podkreśliła, że nikt nikogo nie dyskryminuje. Osoby, które zainwestowały w inne źródła energii "dostały różnego rodzaju dopłaty do tego". Podobnie jak dostali Niemcy czy Włosi.

– Trudno jest w całej Unii Europejskiej. Jest jednoznaczna deklaracja rządów również polskiego rządu, że nie zostawimy ludzi samych. W Polsce od stycznia tego roku płyną różnego rodzaju wsparcia dla wszystkich obywateli. Dopłaca się do energii tym, którzy są zagrożeni ubóstwem energetycznym, po drugie są tarcze, które obniżają akcyzę, obniżają VAT właśnie na paliwo, na energię, na ciepło, ponieważ doszło do embarga na węgiel należało również pomyśleć o tej grupie, która opala swoje domy węglem – wyjaśniła Zalewska. 

Ustawa o dodatku węglowym trafi teraz do Senatu, a finalnie zdecyduje o niej prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj

53:27
Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Anna Zalewska (europosłanka PiS), Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, Koalicja Polska ) o ustawie o dodatku węglowym (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Anna Zalewska (europosłanka PiS), Piotr Zgorzelski (wicemarszałek Sejmu, Koalicja Polska )  
Data emisji: 23.07.2022
Godzina emisji: 9.05

Polecane