#organynospr
— NOSPR_official (@NOSPR_official) July 15, 2021
Budujemy organy piszczałkowe w sali koncertowej NOSPR, jeden z największych instrumentów koncertowych w Europie!
🔴ponad milion części 🔴105 głosów🔴dwa stoły gry - stacjonarny z 4 i mobilny z 5 klawiaturami. pic.twitter.com/88XXL0GZqB
Sala jak skrzypce Stradivariusa. Trójka z wizytą w siedzibie NOSPR
2022-07-22, 13:07 | aktualizacja 2022-07-23, 08:07
Nowoczesna siedziba orkiestry Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie jedną z aren trwającego festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Trójka odwiedziła wnętrza tego wyjątkowego budynku, z jego sercem, jakim jest jedna z najlepszych sal koncertowych w Europie.
Po latach tułaczki po budynkach, które nie dorównywały standardem jakości jej muzyki, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic w 2014 roku osiadła w nowoczesnej siedzibie, znajdującej się przy pl. Wojciecha Kilara. Gmach powstał na miejscu dawnej kopalni i wyróżnia się oryginalną architekturą, inspirowaną śląską tradycją i dziedzictwem kulturowym tego regionu.
– Sama bryła zewnętrzna nawiązuje do architektury górniczego osiedla Nikiszowiec. Jest zbudowana z czerwonej cegły, która jest materiałem budowlanym bardzo charakterystycznym dla obiektów na Górnym Śląsku. Natomiast czerwone szkliwienia na pilastrach budynku nawiązują do czerwonych okien na tym osiedlu – opowiadała w Trójce Anna Wilińska, pełniąca w NOSPR funkcję Starszego Specjalisty w Dziale Organizacji i Rozwoju Publiczności.
Zapierająca dech świątynia dźwięku
Sercem budynku NOSPR jest mieszcząca 1800 widzów sala koncertowa z wejściem przypominającym ścianę węgla w kopalni. Robi ona wielkie wrażenie na niemal każdym odwiedzającym ją gościu. – Jest moment milczenia, zachwytu, ludzie nie wiedzą, co powiedzieć. Warto przyjechać do Katowic, żeby choć raz ją zobaczyć – stwierdziła stanowczo Anna Wilińska.
Posłuchaj
Sala koncertowa NOSPR jednym kojarzy się z wnętrzem kościoła, innym ze statkiem kosmicznym lub budynkiem z "Gwiezdnych wojen". Projektujący ją architekt Tomasz Konior inspirował się jednak skrzypcami Stradivariusa, nadając jej formę przypominającą wnętrze legendarnego instrumentu.
Od otwarcia sali aż do ubiegłego roku stała w niej makieta wielkich organów. Prawdziwe organy pojawiły się tam dopiero we wrześniu 2021 roku. Dlaczego tak długo to trwało? – Ponieważ to jest bardzo czasochłonny proces, składający się z wieku etapów: począwszy od hasła "zbudujmy organy", przez szkice projektowe. Później potrzebne są osoby, które wszystko obliczą, biorąc pod uwagę również akustykę sali. Bardzo długo trwa też montaż organów i ich intonacja – tłumaczyła Karolina Lucja, specjalista ds. programu organowego i zespołów zewnętrznych NOSPR.
Z powodu trwającego procesu strojenia organów do końca września w głównej sali NOSPR nie będą się odbywać żadne występy. Nowy sezon rozpocznie się 1 października, ale pierwszy koncert organowy zaplanowano dopiero na 13 stycznia przyszłego roku. – Te kilka miesięcy od października do stycznia poświęcone jest pracom korekcyjnym, to taka jakby poduszka czasowa – objaśniała Karolina Lucja.
Posłuchaj
NOSPR ma jednak do dyspozycji również salę kameralną. I właśnie w niej odbędą się koncerty w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022. Jako pierwsza już dziś o godz. 21 na scenie zaprezentuje swoje umiejętności japońska wokalistka Hatis Noit, a po niej wystąpi Irańczyk Sote. Natomiast w sobotę zagrają niemiecki kompozytor, pianista i producent Niklas Paschburg oraz 12-osobowa brytyjska grupa wokalna Shards.
Zobacz pełen program festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 22.07.2022
Godziny emisji: 11.42, 11.50
kc