Sala jak skrzypce Stradivariusa. Trójka z wizytą w siedzibie NOSPR

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sala jak skrzypce Stradivariusa. Trójka z wizytą w siedzibie NOSPR
Główna sala koncertowa NOSPR robi wielkie wrażenieFoto: Forum / Marek Maruszak

Nowoczesna siedziba orkiestry Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie jedną z aren trwającego festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Trójka odwiedziła wnętrza tego wyjątkowego budynku, z jego sercem, jakim jest jedna z najlepszych sal koncertowych w Europie.

Po latach tułaczki po budynkach, które nie dorównywały standardem jakości jej muzyki, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic w 2014 roku osiadła w nowoczesnej siedzibie, znajdującej się przy pl. Wojciecha Kilara. Gmach powstał na miejscu dawnej kopalni i wyróżnia się oryginalną architekturą, inspirowaną śląską tradycją i dziedzictwem kulturowym tego regionu.

– Sama bryła zewnętrzna nawiązuje do architektury górniczego osiedla Nikiszowiec. Jest zbudowana z czerwonej cegły, która jest materiałem budowlanym bardzo charakterystycznym dla obiektów na Górnym Śląsku. Natomiast czerwone szkliwienia na pilastrach budynku nawiązują do czerwonych okien na tym osiedlu – opowiadała w Trójce Anna Wilińska, pełniąca w NOSPR funkcję Starszego Specjalisty w Dziale Organizacji i Rozwoju Publiczności.

Zapierająca dech świątynia dźwięku

Sercem budynku NOSPR jest mieszcząca 1800 widzów sala koncertowa z wejściem przypominającym ścianę węgla w kopalni. Robi ona wielkie wrażenie na niemal każdym odwiedzającym ją gościu. – Jest moment milczenia, zachwytu, ludzie nie wiedzą, co powiedzieć. Warto przyjechać do Katowic, żeby choć raz ją zobaczyć – stwierdziła stanowczo Anna Wilińska.


Posłuchaj

4:14
Trójka z wizytą w siedzibie NOSPR, cz. 1 (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sala koncertowa NOSPR jednym kojarzy się z wnętrzem kościoła, innym ze statkiem kosmicznym lub budynkiem z "Gwiezdnych wojen". Projektujący ją architekt Tomasz Konior inspirował się jednak skrzypcami Stradivariusa, nadając jej formę przypominającą wnętrze legendarnego instrumentu.

Od otwarcia sali aż do ubiegłego roku stała w niej makieta wielkich organów. Prawdziwe organy pojawiły się tam dopiero we wrześniu 2021 roku. Dlaczego tak długo to trwało? – Ponieważ to jest bardzo czasochłonny proces, składający się z wieku etapów: począwszy od hasła "zbudujmy organy", przez szkice projektowe. Później potrzebne są osoby, które wszystko obliczą, biorąc pod uwagę również akustykę sali. Bardzo długo trwa też montaż organów i ich intonacja – tłumaczyła Karolina Lucja, specjalista ds. programu organowego i zespołów zewnętrznych NOSPR.

Z powodu trwającego procesu strojenia organów do końca września w głównej sali NOSPR nie będą się odbywać żadne występy. Nowy sezon rozpocznie się 1 października, ale pierwszy koncert organowy zaplanowano dopiero na 13 stycznia przyszłego roku. – Te kilka miesięcy od października do stycznia poświęcone jest pracom korekcyjnym, to taka jakby poduszka czasowa – objaśniała Karolina Lucja.


Posłuchaj

4:05
Trójka z wizytą w siedzibie NOSPR, cz. 2 (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

  

NOSPR ma jednak do dyspozycji również salę kameralną. I właśnie w niej odbędą się koncerty w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022. Jako pierwsza już dziś o godz. 21 na scenie zaprezentuje swoje umiejętności japońska wokalistka Hatis Noit, a po niej wystąpi Irańczyk Sote. Natomiast w sobotę zagrają niemiecki kompozytor, pianista i producent Niklas Paschburg oraz 12-osobowa brytyjska grupa wokalna Shards.

Zobacz pełen program festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2022.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 22.07.2022
Godziny emisji: 11.42, 11.50

kc

Polecane